Penzije u Nemačkoj su kontroverzno pitanje. Nemački mediji pišu da bi vlada mogla da podigne starosnu granicu za odlazak u penziju na 70 godina.
U Nemačkoj su žene, samohrani roditelji i osobe sa niskim primanjima posebno pogođene niskim penzijama.
Mnogi penzioneri već moraju dodatno da rade kako bi sastavili kraj s krajem.
U penziji ne bit rebalo da brinete o poslu, ali ponekad u tom periodu nema drugog izbora.
Oni koji ne planiraju unapred ili se ne obezbede na vreme mogli bi imati poteškoća kada dostignu starosnu granicu za penziju.
Takođe se stalno raspravlja o povećanju starosne granice za odlazak u penziju. Neki pretpostavljaju da određene generacije možda neće moći da se penzionišu pre nego što napune sedamdeset godina.
Trenutna starosna granica za penziju već je 67 godina. Mnogi smatraju da je to dovoljno. Kako starimo, manje želimo da radimo; mnogi to zbog zdravstvenih problema više i ne mogu.
U isto vreme, Nemačka doživljava demografske promene – sve je više penzionera. Stručnjaci veruju da bi starosna granica za penziju mogla biti podignuta na 70 godina. I u politici postoje oni koji se slažu sa stručnjacima. Pojedini političari takođe pozivaju na povećanje starosne granice za odlazak u penziju.
Trenutni penzioni sistem smatra se nestabilnim. Razlog za to je što se zasniva na međugeneracijskom ugovoru. Demografske promene predstavljaju ključni problem jer dovode do neravnoteže.
Penzije trenutno finansira radno aktivno stanovništvo. Da bi se rešio ovaj problem, pokušava se održati ravnoteža između onih koji uplaćuju i onih koji primaju penzije. To se postiže postepenim povećanjem starosne granice za penziju.
Neki ekonomisti žele da se starosna granica za penziju podigne na 70 godina. Cilj je stabilizacija celokupnog sistema. Prema procenama, to bi moglo pogoditi one rođene od 2003. godine nadalje. Međutim, još uvek nema konkretnih političkih planova za ovaj potez.
Glas javnosti/D03S