Glas Javnosti

KOLIKO VREDE STANOVI U BEOGRADU? Najskuplji prodat za suludih 1,89 MILIONA!

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Dotrajala infrastruktura, gužve u saobraćaju, zagađen vazduh, sve su to činioci koji Beograd ne čine baš najzdravijim mestom za život. Ipak, cene stanova u njemu, divljaju.

Beograd na vodi i dalje drži rekord po ceni kvadrata novosagrađenog stambenog prostora koji premašuje 9.700 evra. Međutim, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u prvih šest meseci ove godine najskuplje je plaćen stan na Novom Beogradu za čijih 399 kvadrata je novi vlasnik izdvojio čak 1,89 miliona evra. 

Sudeći prema podacima RGZ, najskuplji stan u Srbiji koji je prodat za tačno 1.888.614 evra, nalazi se u novobeogradskom naselju West 65, gde se nalazi i stambeno-poslovna kula od 40 spratova. Najskuplja kuća, pak, prodata je za „okruglo“ pet miliona evra u beogradskom naselju Savski venac kome pripada i elitno naselje Dedinje.

Pojedinačno gledano, najskuplji kvadrat stana u Srbiji i u prvoj polovini 2021. godine prometovan je opet na lokaciji Beograd na vodi. Ovaj put koštao je 9.721 evro, a reč je o stanu površine 144 kvadrata.

Kada je reč o starogradnji, najviša cena po kvadratu plaćena je 4.615 evra za stan u beogradskoj opštini Vračar površine 26 kvadrata.

Najviše cene novih stanova ugovorene su na lokaciji Beograd na vodi – od 2.598 evra pa do preko 9.700 evra po kvadratu.

I ovde rastu cene

U odnosu na cene u prvom polugodištu 2020. godine, najveći porast cena stanova u novogradnji zabeležen je na teritoriji katastarske opštine Palilula (Beograd) – 31 odsto. Porast prosečne cene stanova u novogradnji veći od 15 odsto zabeležen je i u: Kraljevu – 27 odsto, Vršcu – 21 odsto, Zrenjaninu – 21 odsto, katastarskoj opštini Voždovac – 17 odsto i katastarskoj opštini Stara Rakovica – 15 odsto.

Najveći porast prosečne cene stanova u starogradnji zabeležen je u Pančevu – 19 odsto. U beogradskim opštinama je porast prosečne cene stanova u starogradnji bio ujednačen – od 5 do 11 odsto, sa izuzetkom katastarske opštine Voždovac, gde je zabeležen porast cena od 14 odsto, navodi se u izveštaju RGZ.

- Na području Grada Beograda po visini prosečnih cena stanova izdvojile su se i lokacije West 65, Kneza Miloša Residence, Novi Dorćol, Park 11, Well port, K District, Dorćol centar, The one, Savada 3, Meril Hill i dr, navodi se u izveštaju RGZ.

Najviše cene stanova u starogradnji u prvom polugodištu 2021. godine ugovorene su na području Starog grada, Vračara, Savskog venca i Novog Beograda.

U proseku kupujemo stan od 58 kvadrata

Polovina stanova u starogradnji kupljena u Srbiji tokom prvih šest meseci ove godine koštala je manje od 954 evra po kvadratu, dok je kod novogradnje polovina stanova koštala do 1.300 evra po kvadratu.

Kada je rezultati „uproseče“, situacija izgleda ovako: Prosečan stan u starogradnji prodat u Srbiji tokom prve polovine godine bio je površine od 53 kvadrata, po ceni od 1.057 evra za kvadrat.

Prosečan stan u novogradnji površine je 58 kvadrata, a svaki kvadrat košta 1.455 dinara.

Najjeftiniji kvadrat u novogradnji registrovan je u Šapcu – 326 evra. Najskuplji je već pomenuti Beograd na vodi.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR