Glas Javnosti

Kazne do dva miliona dinara za prodaju hleba “Sava” po višoj ceni od propisane

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Vlada Republike Srbije donela je novu uredbu kojom se uređuje obavezna proizvodnja i promet hleba od brašna T-500, poznatog i kao hleb “Sava”.

Ova mera doneta je na osnovu Zakona o trgovini i Zakona o Vladi, a cilj joj je da obezbedi stabilnost u snabdevanju osnovnim životnim namirnicama, kao i da ograniči cene i marže na ovu vrstu hleba, kako bi on bio dostupan širem krugu potrošača. Uredba će biti na snazi šest meseci, odnosno od maja do novembra.

Prema uredbi, proizvođači hleba imaju obavezu da najmanje 30 odsto svoje ukupne dnevne proizvodnje svih vrsta hleba usmere na proizvodnju hleba od brašna T-500.

U cilju kontrole tržišnih cena, uredbom je utvrđena maksimalna maloprodajna cena hleba od brašna T-500 koja iznosi 59 dinara, dok je najviša dozvoljena proizvođačka cena 50,60 dinara. Takođe, ukupna marža koju trgovci mogu da ostvare prilikom prodaje ovog hleba ograničena je na šest odsto, a računa se na neto fakturnu cenu umanjenu za rabate i popuste.

Trgovcima je omogućeno da vrate proizvođaču do pet odsto nabavljene količine na dnevnom nivou, što se u praksi naziva remitendom. Pored toga, rok za plaćanje isporučenog hleba ne sme biti duži od 20 dana od dana prijema računa, čime se želi obezbediti pravovremena likvidnost proizvođača.

Ova vrsta hleba mora da bude u obliku vekne težine najmanje 500 grama. Precizirani su i sastojci koji moraju biti zastupljeni u tom hlebu: 370 grama brašna T-500, 7,4 grama soli, 9,25 grama kvasca i 1,48 grama aditiva, čime se obezbeđuje uniformnost i kvalitet ovog proizvoda.

Glas javnosti/ ilustracija
foto: Glas javnosti/ ilustracija

Uredbom su propisane i stroge kazne za nepoštovanje ovih obaveza.

Pravna lica koja prekrše odredbe uredbe mogu biti kažnjena novčanom kaznom u rasponu od 100.000 do dva miliona dinara. Pored toga, može im se izreći i zaštitna mera privremene zabrane obavljanja određenih delatnosti, u trajanju od šest meseci do godinu dana.

Kazne su predviđene i za odgovorna lica u pravnim licima, u iznosu od 5.000 do 150.000 dinara, kao i za preduzetnike, koji mogu biti kažnjeni iznosom od 10.000 do 500.000 dinara. I za njih je predviđena mogućnost privremene zabrane obavljanja delatnosti ili poslova.

Nadzor nad primenom uredbe poveren je resornim ministarstvima – ministarstvu nadležnom za poljoprivredu i ministarstvu nadležnom za trgovinu. Ova tela će kontrolisati da li se proizvođači i trgovci pridržavaju propisanih obaveza, kako bi se obezbedila stabilnost u snabdevanju i sprečile eventualne zloupotrebe na tržištu.

Da li su proizvođači zadovoljni cenom hleba?

Predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica u razgovoru za Biznis.rs kaže da je ova uredba – koja se produžava na svakih šest meseci – zapravo ključna, jer ograničava i čuva cenu hleba.

“Trgovci inače imaju previsoke marže na ostalim pekarskim proizvodima – u proseku oko 80 procenata. Ova uredba im tu maržu ograničava na samo šest odsto i zahvaljujući tome uspevamo da održimo hleb na niskoj ceni. Imamo svoju priču i interes, ali važnije je da građani mogu da kupe hleb po pristupačnoj ceni”, navodi Pralica.

Iz Žitounije kažu da na njih ne utiče ova uredba, ali da na primer u Novom Sadu, po pekarama i prodavnicama, hleba “Sava” uopšte nema u prodaji.

“Uglavnom se prodaju specijalne vrste hleba, a za njih su cene slobodne. Možda narod traži taj najjeftiniji hleb, ali ja ga iskreno ne viđam nigde. Možda po manjim mestima ima, ali u Beogradu, u krugu dvojke – nema šanse da nađete ijednu veknu po toj ceni”, ističe sagovornik iz Žitounije.

Zoran Pralica se slaže da se dešava da hleba nema dovoljno, ali su pekari po uredbi obavezni da proizvode od 30 pa do 100 odsto tog hleba, u zavisnosti od kapaciteta i mogućnosti.

“Ovih dana ćemo započeti pregovore oko povećanja cene. To bi, ako se dogovorimo, verovatno uticalo i na povećanje količina koje se proizvode”, ocenjuje naš sagovornik i dodaje da bi realna cena hleba “Sava” trebalo da bude oko 65 dinara.

Glas javnosti /B08S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR