Glas Javnosti

Firme dovođene u vezu sa vlastima dobile posao od Elektrodistribucije, pa preko suda naplatile još dva miliona evra

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Elektrodistribucija Srbije (EDS) angažovala je kompanije VIP Security i Emporio Team po ugovorima vrednim ukupno dve milijarde dinara.

 Ove firme su posle isteka ugovora nastavile da obavljaju poslove za koje su angažovane, pa su po tom osnovu od EDS-a naplatile još dva miliona evra sudskim putem.

Kompanija Emporio Team pojavljivala se u poslovima zamene javnog osvetljenja u Srbiji, koji su dodeljivani firmama bliskim vlastima u Srbiji i Mađarskoj, kako je pisao BIRN. Emporio Team, inače ćerka firma VIP Security, udružila se u tim poslovima sa srpskim ogrankom slovenačke firme Resalta, čiji je jedan od suvlasnika bivši poslodavac Ane Brnabić, prema pisanju BIRN-a.

Kontroverze su pratile i matičnu firmu VIP Security.

Direktor i sadašnji suvlasnik ove firme je u januaru 2021. godine bio uhapšen pod sumnjom da je izvršio krivično delo poreske utaje, a ova kompanija se u optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal navodila kao jedna od nekoliko firmi koje su „poslužile“ organizovanoj kriminalnoj grupi za izvlačenje novca, prema pisanju medija.

Optužnicom je Gojislavu Savoviću, direktoru firme „V.I.P. Security“, stavljano na teret da je tokom 2019. i početkom 2020. davao lažne podatke Poreskoj upravi, kako bi delimično izbegao plaćanje poreza na dodatu vrednost, i to u ukupnom iznosu od oko 9,6 miliona dinara.

Tom prilikom je uhapšen tadašnji vlasnik VIP Security Slobodan Zdravković. VIP Security je danas u vlasništvu firme MAAR Investments sa Kipra, čiji su suvlasnici Savović i Bojana Ćorović, prema podacima kiparskog registra kompanija.


VIP Security je u januaru 2024. godine preko suda tražio da naplati 90,2 miliona dinara od Elektrodistribucije Srbije (EDS), za pružene usluge obezbeđenja i zaštite objekata na distributivnom području (DP) Beograd, DP Kraljevo, DP Kragujevac, DP Novi Sad i DP Niš.

VIP Security je, u konzorcijumu sa još četiri firme, sklopila ugovor o pružaju ovih usluga sa EDS-om 2022. godine, vredan skoro 1,6 milijardi dinara (oko 13,6 miliona evra).

Radilo se o takozvanom okvirnom sporazumu – ugovoru koji važi ili do utroška predviđenih sredstava, ili do isteka određenog vremenskog perioda, koji je u ovom slučaju bio dve godine od dana zaključenja. Na osnovu okvirnog sporazuma, EDS je sa konzorcijumom zaključio pet pojedinačnih ugovora za pružanje usluga obezbeđenja i zaštite objekata na svakom od pet distributivnih područja.

Kako se navodi u prigovoru EDS-a na tužbu VIP Security, svi ugovori prestali su da važe utroškom sredstava u 2023. godini. Međutim, VIP Security je nastavio da pruža usluge iz ugovora i nakon tog perioda. EDS je odbijao da plati račune koje je VIP Security dostavljao nakon utroška sredstava, zbog čega je došlo do spora.

„Izvršni dužnik [EDS] nikada nije osporio činjenicu da su usluge pružene u utuženom periodu, nije imao primedbi na količinu i kvalitet pruženih usluga, niti je obavestio poverioca da prestane sa pružanjem usluga, već je iste nastavio uredno da prima“, istakli su iz VIP Security pred sudom.

Iz ove firme smatrali su stav EDS-a neprihvatljivim, „prvenstveno zbog činjenice da su usluge uredno pružene“.

Krajem 2024. godine Privredni sud je presudio u korist VIP Security, i obavezao EDS da isplati toj firmi 90,2 miliona dinara.

Na ovu presudu uložena je žalba, ali ne od strane EDS-a, već od strane tužioca – VIP Security, koji je tražio da Elektrodistribucija plati i kamatu za period od 20. januara do datuma izricanja presude – 19. novembra 2024. godine. Ovo je bio prvi od dva postupka koje je VIP pokrenuo protiv EDS-a zbog nenaplaćenih usluga.

U februaru 2024. godine VIP Security je preko suda tražio naplatu još 92,6 miliona dinara po osnovu istog posla.

Sud je u decembru 2024. godine presudio da je EDS dužan da ovaj novac plati, a presuda je postala pravosnažna u februaru. Ovim je ukupna suma koju je EDS platio VIP-u dostigla 182,8 miliona dinara, ili oko 1,5 miliona evra.

Inače, ukupna vrednost pojedinačnih ugovora koje su dve strane sklopile za obezbeđenje pet distributivnih područja iznosila je 1.591.208.100 dinara.

Slično je prošao i postupak koji je protiv EDS-a povela firma Emporio Team.

Ova firma je, kao članica grupe ponuđača, sa Elektrodistribucijom zaključila okvirni sporazum o pružanju usluga higijene 2022. godine. Vrednost okvirnog sporazuma bila je gotovo 460 miliona dinara.

Po isteku okvirnog sporazuma Emporio Team je nastavio da pruža usluge EDS-u, a novčana protivvrednost ovih usluga je blizu 74,4 miliona dinara, kako se navodi u presudi. EDS nije platio ovaj iznos jer su sredstva iz okvirnog sporazuma bila potrošena.

Privredni sud presudio je u januaru ove godine da EDS mora da isplati kompaniji Emporio Team traženih 74,4 miliona dinara. Presuda je postala pravosnažna u martu 2025. godine.

Ukupna suma koju su obe firme naplatile putem suda ovim parnicama je 257,3 miliona dinara, ili oko 2,2 miliona evra.

Glas javnosti /N011S  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR