Glas Javnosti


Evropa diže taksu za putnike bez vize

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Taksa je deo Evropskog sistema za informacije i ovlašćenja o putovanjima (ETIAS), koji se uspostavlja prema američkom ESTA sistemu

Evropska komisija predložila je povećanje takse za putovanja bez vize u Evropsku uniju, koja bi sada iznosila 20 evra, što je gotovo trostruko više od prvobitno dogovorenog iznosa.

Taksa je deo Evropskog sistema za informacije i ovlašćenja o putovanjima (ETIAS), koji se uspostavlja prema američkom ESTA sistemu, a odnosi se na državljane trećih zemalja koji putuju u EU bez vize. Sistem ETIAS obuhvata sve države članice EU, osim Irske, kao i Island, Norvešku, Lihtenštajn i Švajcarsku, što znači da će državljani tih zemalja morati unapred da podnesu zahtev za ovlašćenje pre putovanja.

Reč je o sistemu za državljane 50 zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u zemlje Šengena, među kojima su i državljani Srbije.

Za razliku od vize, ETIAS je elektronski sistem za identifikaciju potencijalnih bezbednosnih i migracionih rizika, a putnici će dostavljati osnovne lične podatke.

Uredba o ETIAS-u, koja je usvojena 2018. godine, prvobitno je predviđala taksu od sedam evra. Međutim, uzimajući u obzir inflaciju i nove operativne troškove sistema, Komisija je predložila povećanje takse na 20 evra, piše Brisel zajms i dodaje da je takva taksa u skladu sa sličnim programima za ovlašćenje putovanja, poput britanskog ETA i američkog ESTA sistema, koji koštaju između 16 i 18 evra.


Ovlašćenje važi 3 godine, sve onlajn

Ovlašćenje će biti važeće tri godine i omogućava putovanja do 90 dana u EU.

Međutim, izuzetke od plaćanja takse čine mlađi od 18 i stariji od 70 godina, kao i članovi porodica građana EU ili onih koji imaju pravo slobodnog kretanja unutar Unije.

Iako je sistem ETIAS usvojen pre sedam godina, automatizovani sistem granične kontrole još uvek nije operativan, a Komisija očekuje da će biti u punoj funkciji do poslednjeg kvartala 2026. godine.

Putnici koji budu morali da podnesu zahtev za ETIAS neće morati da idu u konzulat ili ambasadu, jer će ceo proces biti obavljen onlajn i vrlo brzo, –u većini slučajeva, odgovori će biti dati u roku od nekoliko minuta.

Takođe, ETIAS će biti važeći tri godine, u poređenju sa šengenskom vizom koja traje do 90 dana. Sistem je zamišljen kao brz i jednostavan način za proveru bezbednosnih, zdravstvenih i migracionih rizika, uz pomoć baza podataka kao što su Interpol, Evropol i Šengenski informacioni sistem. Ako se tokom provere detektuju crvene zastavice, kao što su kriminalne aktivnosti ili ukradeni pasoši, vlasti mogu da odbiju ulazak.

Uvođenje ovog sistema je trebalo da počne da se primenjuje u novembru 2024. godine, odloženo krajem oktobra 2024. godine.

Trenutno, putnici i dalje mogu da uđu u EU bez plaćanja takve naknade, jer ETIAS još nije pokrenut, ali se očekuje da će sistem početi da funkcioniše do kraja 2026. godine.


Glas javnosti/D03S

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR