Hrvatska će pomoći Srbiji, piše ruski portal Oilcapital.ru koji prati vesti iz oblasti nafte i naftnih derivata.
Hrvatska će se zalagati za srpski NIS kod EU kako SAD i Velika Britanija ne bi uvele sankcije fabrici, a Hrvatska ne bi izgubila prihod od tranzita.
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je neki danas da još uvek nije video zvanični dokument kojim Sjedinjene Američke Države (SAD) uvode sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS), ali da je putem „zvaničnog kanala“ obavešten da će se to dogoditi 1. januara.
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je, prenosi ruski portal, da će lideri EU tražiti rešenje kako bi pomogli Srbiji da izbegne sankcije usmerene na ključnu srpsku rafineriju, rafineriju Naftne industrije Srbije (NIS), koju kontroliše Gasprom njeft.
Hrvatska je spremna, zajedno sa Srbijom, da apeluje na Brisel da se suprotstavi mogućim sankcijama protiv NIS-a iz Sjedinjenih Država i Velike Britanije. To je zato što srpska fabrika (NIS) obezbeđuje trećinu prihoda hrvatskoj kompaniji Jadranski naftovod (JANAF).
„U svakom slučaju, zemlje će pokušati da zajednički reše to pitanje na nivou EU, čiji Srbija, podsećamo, nije članica, za razliku od Hrvatske“, piše Oilcapital.ru.
Portal prenosi i pisanje Blumberg da je Vučić juče razgovarao o snabdevanju ruskim gfasom sa Džejmsom O’Brajenom, pomoćnikom američkog državnog sekretara za evropske i evroazijske poslove.
Janaf je potpisao ugovor sa NIS-om o transportu 10 miliona tona nafte tokom tri godine do 2026. godine. Gasprom Neft je smanjio svoj kontrolni udeo u NIS-u na 50 odsto u 2022. godini, još 6,15 odsto akcija je u vlasništvu Gasproma, a Srbija poseduje nešto manje od 30 odsto, podseća Blumberg.
Srbija nedavno najavila da će izgraditi krak od naftovoda Družba u Mađarskoj kako bi kroz cev dobijala ruske sirovine.
A još ranije su srpske vlasti saopštile da Janaf ‘naduvava’ cene za tranzit nafte iz hrvatskih luka u Srbiju preko naftovoda Adria, kojim upravlja.
Generalno, Srbiji su potrebne pouzdane i jeftine zalihe sirovina za svoje rafinerije, pa hoće rusku naftu, navodi ruski portal.