Zbor radnika Radio-televizije Srbije zatražio je u subotu od rukovodstva javnog servisa i nadležnih službi da im se hitno obrate i daju jasne smernice za rad tokom trajanja blokade.
„Ukoliko nam se u najkraćem roku niko ne obrati, smatraćemo da se rukovodstvo povuklo i da nije u stanju da rukovodi javnim medijskim servisom“, navodi se u saopštenju оbjavljenom nakon sastanka Zbora radnika.
Zahtevaju se i ostavke svih urednika i novinara koji nisu poštovali medijske zakone i Kodeks novinara „i dozvolili su da se u Dnevniku 2 i ostalim informativnim emisijama iznesu neistine i uvrede na račun njihovih kolega, studenata i drugih građana“.
Drugi razlog za ostavke je „odgovornost svim građanima Srbije, zbog toga što su bili izloženi neistinitim i cenzurisanim informacijama, kakve ne dolikuju nijednom javnom servisu“.
„Zahtevamo trenutnu promenu uređivačke koncepcije informativnog programa RTS-а i profesionalno izveštavanje, u skladu sa važećim zakonima i novinarskim kodeksom, što podrazumeva izveštavanje o svim aktuelnim događajima u Srbiji, koji su od javnog interesa za sve građane“, navodi se u zaključcima Zbora radnika.
„Većina zaposlenih u RTS-u i doslovno postala talac nesavesne i neodgovorne manjine“
Naglašava se da se to odnosi na sve emisije informativnog programa i ukazuje da je „zbog trenutnog načina izveštavanja informativnog programa većina zaposlenih u RTS-u i doslovno postala talac nesavesne i neodgovorne manjine“.
Podseća se da je zbog neizveštavanja sa studentskog protesta 15. marta Arhiv RTS trajno ostao uskraćen za taj materijal i u budućnosti će morati da koristi dokumentaciju drugih televizija koje su to ispratile.
Poslednji zahtev Zbora radnika RTS-a je da se „odmah prekine praksa slanja honorarno angažovanih novinara i tehničara na visoko rizične zadatke, poput izveštavanja sa protesta i mitinga, jer prekarnost njihove pozicije apsolutno ne dozvoljava da se na taj način zloupotrebljavaju“.
Glas javnosti/V08S