Glas Javnosti

Zastava Kosova ponovo na sportskom takmičenju u Srbiji

Društvo
Autor: Glas javnosti

Posle kongresa UEFA u Sava centru u Beogradu, zastava Kosova pojavila se na još jednom sportskom događaju u Srbiji

U kvalifikacijama na teniskom turniru Međunarodne teniske federacije (ITF) u Kuršumlijskoj Banji nastupao je Mal Aguši, pod zastavom Kosova.

Ispao je u kvalifikacijama piše Sport klubu, a ovo je bio drugi put u toku aprila da se državni simbol Kosova pojavi na jednoj sportskoj manifestaciji u Srbiji.

Na kongresu Unije evropskih fudbalskih federacija (UEFA), koji je održana u Beogradu, učestvovali članovi ove federacije, a među njima i južna srpska pokrajina Kosovo kao nezavisna država.

Zastava Kosova tako se našla u prestonici Srbije među državnim obeležjima zemalja članica ove fudbalske organizacije, a Fudbalski savez Srbije (FSS) ubrzo je saopštio da je to bio propust organizatora, koji je kako odmah otklonjen.

Koje međunarodne organizacije su primile Kosovo

Kosovo je 2008. proglasilo nezavisnost i od tada postalo član Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Svetske carinske organizacije, CEFTA, Stalnog arbitražnog suda, Olimpijskog komiteta, FIFA, UEFA, ITF-a i brojnih drugih sportskih federacija i priznaje ga oko 100 zemalja.

Kosovo je članica ITF-a od 2015. godine.


Srbija se protivila članstvu KiM u svim ovim organizacijama, a Kosovo i dalje čeka na prijem u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, OEBS-u.

Srbija je u nekoliko navrata uspešno sprečavala članstvo Kosova u Interpolu i UNESCO-u. Kosovu izmiče članstvo i u NATO-u, u Ujedinjenim nacijama, dok je i dalje upitno članstvo u Savetu Evrope.

Većina zapadnih zemalja zahteva od Srbije da prekine sa pokušajima blokade Kosova u međunarodmim organizacijama.

Sa i bez zvezdice

Posle pregovora Beograda i Prištine o načinu predstavljanja Prištine – uz međunarodno posredovanje – 2012. je dogovoreno da Kosovo na regionalnim skupovima bude predstavljeno sa zvezdicom pored imena. Pet država Evropske unije koje ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost to i dalje poštuju, kao i zvanične institucije Evropske unije. Beograd je u početku insistirao na zvezdici, pravio problem kada je bila istaknuta kosovska zastava, međutim, to se vremenom menjalo.

U protekloj deceniji, delegacije Beograda su više puta odbile da učestvuju na skupovima gde Kosovo nije pored naziva imalo zvezdicu. Prvi put je to bilo u Sarajevu 2012. godine, da bi tih dana prištinska delegacija napustila skup u Beogradu, gde je Kosovo bilo predstavljeno sa zvezdicom.

Vlada Srbije je, potom, objavila instrukciju kako treba postupati ukoliko Kosovo i Metohija nisu predstavljeni kako je dogovoreno.

U njoj, između ostalog, piše: „Ova instrukcija, takođe, predviđa i situacije u kojima su srpski zvaničnici, u slučaju ako i kada se kosovski zvaničnici ne predstave u skladu sa instrukcijom, obavezni da reaguju, i to tako što bi predstavnici državnih organa Srbije napustili skup, uz pisani protest organizatoru.”

U proleće 2017. godine, tada ministar za rad, Aleksandar Vulin napustio je komemoraciju u logoru Mathauzen u Austriji zbog, kako je rekao, „prisustva delegacije lažne države Kosovo.”

Godinu dana kasnije, predsednik Srbije odlazi u Pariz na obeležavanje stotinu godina od pobede u Prvom svetskom ratu, uprkos pridikama zbog načina na koje je predstavljeno Kosovo.


„Ono na šta mi ne možemo da utičemo, a to je svima knedla u grlu, to je da je svuda istaknuta kosovska zastava… i da je njihov odnos… nemojte da mislite da je odnos jednak, svi oni znaju razliku između nas i nih. Ali, to je nešto što traje deceniju, čitavu deceniju, možda i dve, tako da se to neće skoro promeniti, ali mi moramo svoju poziciju da menjamo i da budemo snažniji da imamo još više argumenata, da budemo sve prisutniji i da se borimo za svoju zemlju još jače”, rekao je tada Vučić.

Veliki odjek zbog pristanka srpskih državnika da budu u društvu kosovske delegacije imao je Berlinski samit krajem 2022. Tada su šefovi vlada Srbije, Kosova, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Bosne i Hercegovine potpisali tri sporazuma: o međusobnom priznavanju ličnih karata, univerzitetskih diploma i profesionalnih kvalifikacija.

Glas javnosti/V08S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR