„Dao je tako pečat lepote tog bratskog suživota na našim prostorima. U svojim obraćanjima uvek je posebnu čast i ljubav pokazivao Srpskoj pravoslavnoj crkvi“, istakao je Trošt.
U knjigu žalosti Brnabić je napisala da je papa Franja „u vremenu podela, nerazumevanja i sebičnosti ukazivao na važnost slušanja, dijaloga i uvažavanja, podsticao nas je da u različitostima prepoznamo lepotu a ne pretnju“.
„Duboko vođen ljubavlju prema čoveku i neumornim traganjem za mirom, imao je viziju budućnosti našeg regiona u kojem pomireni narodi slobodno razvijaju svoje potencijale. Papa Franja je poštovao moju otadžbinu Srbiju, njenu istoriju i identitet i nikada nije želeo da donese odluku koja bi razočarala naše građane. Srbija će pamtiti papu Franju kao poglavara Katoličke crkve koji je uvek bio spreman da čuje naš glas, da ne zatvori oči pred istinom o našim stradanjima i neistinama koje se i danas o nama govore“, napisala je Brnabić.
Dačić je, u knjigu žalosti napisao, da je „život papa Franje bio svedočanstvo skromnosti, vere, neumorne posvećenosti miru, pravdi, toleranciji i dijalogu među ljudima“ i dodao:“ Njegova reč i delo bili su putokaz mira i nade u bolji svet i ostaviće neizbrisiv trag u savremenoj istoriji čovečanstva“.
Sutra, u subotu 26. aprila, sprovodnu misu za papu Franju na Trgu svetog Petra u Rimu, predvodiće dekan Kardinalskog zbora kardinal Đovani Batista Re.
Nakon toga, po želji pape, njegovo telo će biti sahranjeno u Bazilici svete Marije Velike. Ovom prilikom na obredima kao član Kardinalskog zbora učestvovaće kardinal Ladislav Nemet.
Glas javnosti/ N01S