Glas Javnosti

Vojska prodaje penzionisane pse po simboličnoj ceni: Humano zbrinjavanje ili trgovina živim bićima

Društvo
Autor: Glas javnosti

U kasarni "Knez Mihailo" u Nišu, država, tačnije vojska, prodaje pse koji više ne mogu da obavljaju svoje dužnosti.

Cena je, kako su rekli, simbolična - od 400 do 3.000 dinara, jer im je u cilju da se što pre udome. To je izazvalo oprečne komentare u javnosti, budući da se radi o živim bićima, koja vojska prodaje poput robe.

Intuitivni, verni u ovom slučaju, disciplinovani profesionalci, jer su dresirani za potrebe Vojske Srbije. Upravo ti psi, sada su na oglasu za prodaju a koje je nedavno objavilo Ministarstvo odbrane. Razlog je, kako su naveli, gubitak radne sposobnosti za čuvarsku, zaštitnu, tragačku službu, pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava i psihoaktivnih supstanci.


„Gubitak radne sposobnosti za određenog psa ne znači da on ne može da bude izuzetan kućni ljubimac ili čuvar. Upravo zbog želje da se psi koji više nisu sposobni za vojnu službu što pre udome kao kućni ljubimci i ostatak života provedu okruženi pažnjom i ljubavlju, njihova prodajna cena je simbolična.“

„Evo ovako (pokazuje priznanicu) uz jednu priznanicu, naziv sredstva – evo ovako ( pokazuje papir).“

„Rečeno mi je da može da se preuzme ta zenka. Ima tumor, mlečnih žlezdi i u ponedejak će biti, kako mi je rečeno, operisana tako da ćemo se u ponedeljak čuti sa njima. Major je bio jako ljubazan da se skinu konci i ostalo postoperativno i da odem da je preuzmem i zaista jedva čekam da zagrlim bakicu“, kaže Jelena Dragutinović, Udružene za zaštitu i prava životinja „Klempa“.

Naša sagovornica srčano govori na ovu temu, budući da je od malih nogu okružena životinjama a da sada, sa svojim mužem, već deset godina ima Udruženje za zaštitu i prava životinja, te je tako udomila mnogo napuštenih i pre svega, starih i bolesnih pasa. Činjenica da se vojni psi prodaju, osobama bez ikakve prethode provere, za nju je, kaže, zastrašujuća.

„Putem telefona, ja sam Jelena Dragutinović želela bih tu žensku nemačkog ovčara – mene niko nije proverio, volela bih da saznam koji su ostalih dvadesetak ljudi i kako će i gde završiti ti psi. Nadam se da su ih uzeli ljubitelji, jer zaista su to stariji psi koji su ovoj državi mnogo puta pomogli“, smatra Dragutinović.


Na koji način država postupa prema napuštenim životinjama, ogleda se i u činjenici da su pre svega, državna prihvatilišta, a koja bi trebalo da ima svaka lokalna samouprava, u veoma lošem stanju. Bez adekvatnog stručnog kadra, uslova i veterinarskih službi. U takvim objekatima, kako nam je objasnila naša sagovornica, pristup volonterima ili udruženjima je zabranjen, a životinje neretko uginu od gladi ili bolesti.



Glas javnosti/ N07S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR