Deca na hraniteljstvu, pored redovne mesečne nadoknade, ostvaruju pravo na džeparac, jednom godišnje za nabavku knjiga, troškove prevoza do škole, ukoliko postoje, troškove rekreativne nastave, ako se ona organizuje, i troškove mature, navode u ministarstvu. Hraniteljima se samo u periodu kada su aktivni, to jest kada imaju decu na hraniteljstvu, uplaćuje doprinos za penziono i zdravstveno osiguranje, ukoliko im zdravstveno osiguranje nije regulisano po drugom osnovu. Što se tiče olakšica prilikom plaćanja računa za struju i ostalih usluga, iz ministarstva objašnjavaju da su subvencije za komunalne usluge prava koja određuju lokalne samouprave, te hranitelji, kao i svi ostali građani, u zavisnosti od toga gde žive, ostvaruju pravo na subvencije ove vrste.
Da bi neko postao hranitelj potrebno je da prođe pripreme za hraniteljstvo po posebnom programu, što je precizirano Porodičnim zakonom Republike Srbije i Pravilnikom o hraniteljstvu. Postupak utvrđivanja opšte podobnosti budućih hranitelja, na osnovu interesovanja i prijave građana, sprovodi se u centru za socijalni rad prema njihovom prebivalištu. U postupku se, objašnjavaju u ministarstvu, utvrđuje ispunjenost zakonskih uslova na osnovu analize javnih isprava određenih zakonom i Pravilnikom o hraniteljstvu.
Neophodno je, između ostalog, da potencijalni hranitelj nije osuđivan, da se protiv njega ne vodi istraga, odnosno da nije podignuta optužnica, da nije lišen roditeljskog prava ili poslovne sposobnosti, da nije na evidenciji lica protiv kojih je određena mera zaštite od nasilja u porodici.
- Stručna procena opšte podobnosti budućih hranitelja obavlja se na osnovu intervjua sa kandidatima u ustanovi, zatim na osnovu sagledavanja uslova i odnosa u porodici tokom kućne posete i intervjua sa članovima porodičnog domaćinstva kao i na osnovu stručne procene tokom realizacije programa pripreme i obuke budućih hranitelja kada se ceni uspešnost ovladavanja osnovnim hraniteljskim kompetencijama – navode u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.
Program pripreme i obuke budućih hranitelja realizuje se u grupnom radu, kroz radionice u kojima se obrađuju i diskutuju tematske celine relevantne za uspostavljanje osnovnih hraniteljskih kompetencija. Pripremu i obuku sprovode nadležni centri za porodični smeštaj i usvojenje za teritorije za koje su osnovani, a tamo gde nisu, to čine centri za socijalni rad.
Program je besplatan za kandidate jer ga realizuju nadležne državne ustanove, objašnjavaju u ministarstvu i dodaju da na osnovu pozitivne ocene opšte podobnosti budućih hranitelja, mesno nadležni centar za socijalni rad izdaje potvrdu za bavljenje hraniteljstvom na propisanom obrascu.
Posle smeštanja deteta u hraniteljsku porodicu stručne službe prate da li se ostvaruje svrha hraniteljstva i pružaju potrebnu podršku. Opšta podobnost hranitelja periodično se preispituje, na dve godine, kada im se ponovo izdaje potvrda ili se rešenjem odlučuje o prestanku opšte podobnosti za obavljanje hraniteljske uloge. Pored redovnog, u slučaju krizne situacije u hraniteljskoj porodici, vrši se vanredno preispitivanje.
Na naše pitanje o broju hraniteljskih porodica koje su izgubile pravo da se bave hraniteljstvom iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju odgovaraju da nemaju te podatke. Što se tiče razloga za prestanak opšte podobnosti za hraniteljstvo, iz ministarstva navode da su oni različiti, a uglavnom se odnose na neadekvatno obavljanje hraniteljskih zadataka i dužnosti ili na zakonske kriterijume koji se proveravaju u redovnom postupku preispitivanja opšte podobnosti, preko javnih isprava koje se pribavljaju, kao i prilikom vanrednog preispitivanja u kriznim situacijama. Naravno, hraniteljska porodica može prestati i sama da se bavi hraniteljstvom iz ličnih razloga, godina starosti i slično.
(Glas javnosti)