Glas Javnosti

UBIJANJE I ZLOSTAVLJANJE STROGO JE KAŽNJIVO, a cena za KRIVOLOV mrkog medveda košta MILION, dok čak i PIJAVICE IMAJU CENU!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Da li ste se nakda zapitali da li i mravlji život košta? I da, prema zakonu o zaštiti životinja čak i mravlji život košta, pa i pijavicu ako ubijete mimo pravila zakona, platićete kaznu koja za neke vrste ide i do milion dinara!

Slučaj surog orla iz Uvca poslednji je u nizu primera strogo zaštićenih vrsta koje su nastradale od ljudske ruke. Prema "Pravilniku o odštetnom cenovniku za utvrđivanje visine naknade štete prouzrokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste", novčana kazna za ovog orla bila bi 400.000 dinara.

Po dobijenoj prijavi o ubijenoj životinji Ministarstvo za ekologiju i zaštitu životne sredine obaveštava tužilaštvo i policiju, a oni zajedno sa zaposlenima u Zavodu za zaštitu prirode Srbije izlaze na teren.

Na licu mesta se vodi zapisnik o kojoj zaštićenoj vrsti je reč, dok policija i tužilaštvo vode istragu o utvrđivanju počinioca.

Republička inspekcija za zaštitu životne sredine utvrđuje uzrok smrti zaštićene vrste.

Međutim, krivac uglavnom ne bude pronađen, a spor se završava krivičnom prijavom protiv NN lica.

Najviše stradaju ptice, ali lista zaštićenih životinjskih vrsta u Srbiji je toliko dugačka da ljudi često i nisu svesni da su usmrtili zaštićenu jedinku. Mrki medved, vuk, ris, vidra, pa sve do jelenka ili riđeg šumskog mrava, predstavljaju vrste koje štiti zakon.

Strogo zaštićenih divljih vrsta u Srbiji je 1.783.

Prema članu 269 Krivičnog zakonika, onaj ko ubije, povredi, muči ili na drugi način zlostavlja životinju, biće kažnjen novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine. Ukoliko je reč o više životinja ili zaštićenim vrstama, uvećava se novčana kazna, ali i zatvorska koja u tom slučaju može da bude do tri godine.

Ovaj član reguliše i nelegalne borbe životinja i predviđe kaznu zatvora od tri meseca do tri godine za organizatore i učesnike, ali i novčane kazne.

Takođe, Zakon o zaštiti prirode zabranjuje korišćenje, uništavanje, hvatanje, držanje i ubijanje strogo zaštićenih divljih vrsta životinja, kao i njihovih staništa. Ukoliko to prekrše, predviđena je novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana za fizička lica.

Zakon o zaštiti dobrobiti životinja reguliše "dobrobit životinja, prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica, odnosno preduzetnika, za dobrobit životinja, postupanje sa životinjama i zaštita životinja od zlostavljanja, zaštita dobrobiti životinja pri lišavanju života, držanju, uzgoju, prometu, prevozu, klanju i sprovođenju ogleda na životinjama, kao i druga pitanja od značaja za zaštitu dobrobiti životinja".

Koliko košta život jednog mrava?

Pravilnik reguliše novčane kazne za ubijanje zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta. U njemu su životinjske vrste klasifikovane prema redu, porodici i vrsti.

"Najskuplji" je mrki medved, koji je ujedno jedina životinja za koju je određena sedmocifrena kazna (1.000.000). Kazne su visoke, iako ne dovoljno da bi se sa ubijanjem prestalo, i za druge strogo zaštićene sisare poput vuka i risa (300.000), vidre i stepskog tvora (250.000), divlje mačke (200.000), dabra (120.000) ili hrčka (80.000). Kazne za različite vrste slepih miševa variraju od 45.000 do 55.000 dinara, dok je kazna za voluharice 120.000.

Među pticama, crni orao, orao krstaš, beloglavi sup i sivi soko (500.000), između ostalih, su na vrhu liste, dok je za surog orla, iz pomenutog primera, predviđena kazna od 400.000 dinara, kao i za crnog strvinara, orla kliktaša i različite vrste mišara.

Za šarku i planinskog šargana predviđena je ubedljivo najveća kazna od svih gmizavaca - 100.000.

Možda i najveća nepoznanica su insekti. Sve strogo zaštićene vrste podrazumevaju petocifrene kazne, a najviše odudara ona za riđeg šumskog mrava (40.000). Ukoliko ubijete bubamaru, bićete kažnjeni sa 15.000 dinara, a tu su i jelenak (12.500) i leptir-kupusar (10.000).

Što se tiče divljih vrsta koje su zaštićene, ali ne spadaju u kategoriju strogo zaštićenih, najveća kazna određena je za patke i guske (75.000), lasice (60.000), galebove (40.000), ježeve (28.000), vrane i vrapce (25.000).

Takođe, kažnjava se i ubijanje skakavca (9.000) i zrikavaca (8.200). Zanimljivo, iste kazne su predviđene za različite vrste žaba i puževa (1.200), dok su nešto veće za pijavice (1.500).

(Glas javnosti/B92.net)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR