Naime, Grad Beograd objavio je da će se javna prezentacija urbanističkog projekta za izgradnju stambenog objekta na ovoj lokaciji održati od 18. do 28. aprila u zgradi Gradske uprave.
Naručilac projekta je beogradska firma Base Properties d.o.o, a obrađivač arhitektonski atelje Talić.
Kako se navodi u pomenutom dokumentu, lokacija koja je predmet urbanističkog projekta nalazi se na beogradskoj opštini Vračar, u bloku između ulica Topolske, Novopazarske, Vojvode Dragomira, Mileševske i Petrogradske, a neposredno okruženje katastarske parcele čine objekti različitih namena za individualno i višeporodično stanovanje, poslovanje i slično.
U stambenom objektu ukupne neto površine od 1.162 kvadratna metra predviđeno je šest stanova i 12 parking mesta. Sam objekat podeljen je u dve funkcionalne celine, grupisane po etažama. Podzemni nivo namenjen je parkiranju putničkih automobila i potrebnim tehničkim prostorijama, dok su prizemlje, prvi, drugi, treći i povučeni sprat namenjeni za stanovanje.
Pešački ulaz na parcelu je direktno iz Topolske ulice, dok je kolski pristup objektu ostvaren iz Topolske ulice, preko upuštenog ivičnjaka i ojačanog trotoara.
Površina parcele na kojoj će biti izgrađen stambeni objekat iznosi 415 metara kvadratnih, a prema planu detaljne regulacije predmetna lokacija nalazi se u zoni transformacije porodičnog stanovanja u delimično formiranim gradskim blokovima u višeporodično stanovanje.
Parcela se takođe nalazi u okviru Prostorne kulturno-istorijske celine ‘Krunski venac’, koja je proglašena za kulturno dobro.
“Prema Odluci o utvrđivanju Krunskog venca u Beogradu za prostorno kulturno-istorijsku celinu (Sl.glasnik RS br.51/2021), u delu posebne mere zaštite, objekat na KP 1347 KO Vračar je objekat bez vrednosti i moguće je uklanjanje istog i zamena novim objektom, tako da se uklopi u urbanističke i tipološke karakteristike celine (horizontalna i vertikalna regulacija, gabarit, volumen i arhitektonsko oblikovanje)”, navodi se u pomenutom dokumentu.
Printscreen/yutube
Kako se precizira, na samoj predmetnoj lokaciji, odnosno obuhvatu urbanističkog projekta, ne postoje zaštićena prirodna dobra, flora, fauna, niti nepokretna kulturna dobra, pa je postojeći objekat moguće ukloniti i zameniti novim.
“Međutim, širi obuhvat pripada prostornoj kulturno-istorijskoj celini ‘Krunski venac’, utvrđenoj za kulturno dobro za koje nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda propisuje mere tehničke zaštite za očuvanje prostora i ambijenta mirne stambene zone. U skladu sa uslovima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda, predviđen je novi stambeni objekat Po+P+3+Ps”, navodi se u pomenutom dokumentu.
Ipak, kako se precizira u urbanističkom planu, na ovom mestu predviđa se izgradnja stambenog objekta koji bi se “svojom materijalizacijom, posebno fasadom, uklopio u ambijent mirne stambene zone na lokaciji”.
“Objekat je projektovan u ambijentu formiranom pretežno tridesetih godina dvadesetog veka izgradnjom stambenih objekata različitih arhitektonskih stilova, različitih tipologija i spratnosti, svi sa predbaštama i dosta zelenila. U novije vreme prizemlja i podrumi su prenamenjeni u poslovne sadržaje, pretežno ugostiteljske. Poslednjih godina je izgrađeno i nekoliko savremenih višeporodičnih stambenih zgrada. Projektovani objekat nastoji da se nadoveže na susedne objekte i da svojom arhitekturom ne predstavnja likovnu i stilsku regresiju”, navodi se u urbanističkom projektu.
Glas javnosti /B08S