-Ovo nije prvi zahtev koji smo poslali ministru Šarčeviću. Očigledno je da on voli da skuplja studentske zahteve, ali od odgovora na ovaj naš zahtev zavisiće naši dalji koraci , pa i studenstki protest, koji ćemo organizovati kao krajnji vid naše borbe, ako školarine ne budu smanjene- rekao je Arsić.
Njegova koleginica sa Pravnog fakulteta Kristina Urošević za „Glas javnosti“ kaže da je inicijativa za smanjenje školarine od 30 odsto opravdana, jer su fakulteti zbog pandemije radili pod drugačijim okolnostima.
-Fakulteti su imali smanjenje troškove i za grejanje i za održavanje, vežbe i predavanja nisu održavani. Pritom su prekršeni Zakon o visokom obrazovanju i Ugovor o studiranju , jer mnogi profesori nisu ispunili fond časova i nisu držali onlajin nastavu kako bi ona trebalo da se drži kroz interakciju sa studentima, već su samo kačili prezentacije na sajt fakulteta koje smo mi skidali- rekla je Urošević.
Ona je navela da zbog kršenja Zakona o viskom obrazovanju i Ugovora o studiranju , budući akademci imaju nameru da podnesu tužbe za šta, kako je rekla, imaju podršku Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti. Urošević je dodala da će nastava na fakultetima i ove godine najverotnije biti onlajin, te da je u tim uslovima krajnje neprimereno da studenti plaćaju tako visoke školarine.
-Poslali smo zahtev za sastanak s ministrom i na tom sastanaku tražili smo da bude i premijerka Ana Brnabić, ali i rektorka Univerziteta Ivana Popović, s kojom smo već razgovarali. Ukoliko nam zahtevi ne budu ispunjeni podnećemo tužbe, a ne isključujemo ni masovne studenske proteste-kazala je Urošević.
Ona je rekla da je „zabrinjavajuće što je ministar Šarčević prvo negirao problem,a onda je pokušao da prebaci odgovornost na fakultete, tako što je rekao da će fakulteti sami odlučivati da li imaju uslova da smanje školarinu“.
(Glas javnosti /O.M.)