Osamdesetdvogodišnja Stana Zdravković, kojoj su u Službi hitne pomoći Doma zdravlja Leskovac pre četiri dana odbili da ukažu pomoć, a unuke koji su pozvali 194 psovali i izvređali, preminula je sinoć.
Ovo su za Rešetku potvrdili članovi porodice baka Stane, najavljujući podnošenje krivične prijave protiv nadležnih u ovoj zdravstvenoj ustanovi zbog zanemarivanja pacijenta koji je na kraju i preminuo.
“Ako se dobro sećate, mi smo ih zvali u petak kada su isposovali mog supruga, a Kućna nega je došla tek juče, iako su bili u obavezi da je previjaju na svaka dva dana. Još nas licemerno pitaju juče što nismo zvali da joj uključe infuziju. U svakom slučaju baka je preminula, sahrana će biti sutra, a odmah nakon toga ćemo podneti krivične prijave protiv Službe hitne pomoći, kao i direktora Doma zdravlja Leskovac. Neko za ovo mora da odgovara”, izričita je staričina unuka Marina Živković, koja se i brinula o njoj.
Podsetimo, vest da su zaposleni u Hitnoj pomoći prošlog petka izvređali i ispsovali supruga njene unuke koji ih je pozvao da ukažu pomoć njegovoj bolesnoj baki, uznemirila je javnost.
„Kulminacija se desila popodne kada sam nakon dolaska Kućne nege koja je samo pred vratima ostavila zavoje za njeno previjanje pozvao Službu hitne pomoći jer je baka bila u nekom stanju šoka i nesvesti, tamo mi nisu ni dozvolili da kažem o čemu se radi već su me izvređali“, ispričao nam je tada suprug baka Stanine unuke Miloš Živković, prilažući nam snimak tog telefonskog razgovora.
Nakon javljanja doktora ili medicinske sestre na telefon, razgovor je tekao ovako:
Unuk: Imamo baku koja ima nizak pritisak, koja je nepokretna i ne može da se kreće.
Hitna: Pa?!
Unuk: Kako, pa?!
Hitna: Pa šta dalje, ajde…
Unuk: Znači, vi ne pružate prvu pomoć?
Hitna: Pa vi ste dobili, je l’ bilo kućno lečenje? Bilo. Danas. I šta sad mi da radimo? Ja vas ljudi uopšte ne razumem, bre!
Unuk: Samo da vas pitam, kojoj inspekciji pripadate?
Hitna: More bre, nosi se! Jebo te… (Spušta slušalicu)
Leskovčani su burno reagovali nakon objavljivanja audio snimka tvrdeći da su se i njima prilikom poziva Hitnoj pomoći dešavale neprijatne situacije.
Kako su pisali u komentarima, diskriminatorski pristup u lečenju starijih pacijenata, jedan je od glavnih problema leskovačkog zdravstva.
Iz Doma zdravlja Leskovac se povodom ovog slučaja nisu zvanično oglašavali.
Inače, ovo nije prvi put da se u leskovačkoj Hitnoj pomoći na sličan drzak, bezobrazan način i bez imalo empatije ponašaju prema pacijentima.
Podsetimo, letos je Leskovčanin Marjan Rašić, koji trenutno živi u inostranstvu, zatražio od uprave Doma zdravlja Leskovac i zaštitnika pacijenata da pokrenu disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika koji je prilikom poziva broja Hitne pomoći odbio da pruži pomoć njegovoj majci koja je onkološki pacijent i pritom izvređao čoveka koji se brine o njoj u njegovom odsustvu.
I on je tada savetovan da se vrati iz inostranstva kako bi lečio svoju majku.
KO NAM SE JAVLJA U HITNOJ NA TELEFON
U Službama hitne medicinske pomoći (SHMP) u našoj zemlji, zavisno od organizacije službe, rade uglavnom lekari, a medicinske sestre/tehničari u službama koji pokrivaju manji prostor.
U našoj zemlji ne postoji zvanična edukacija za ovo radno mesto.
Uobičajeno je da se na ova radna mesto postavljaju radnici koji imaju veliko radno iskustvo na terenu, poznaju hronične pacijente i geografski prostor.
Njihov rad na dispečerskom mestu se smatra tradicionalno dobrim rešenjem.
Glas javnosti/Rešetka