Glas Javnosti

SRPSKA BOKA DOČEKALA POGLAVARA SPS

Društvo
Autor: Glas javnosti

Patrijarh Porfirije predvodi svetu litiju u manastiru Savina

Patrijarh srpski Porfirije danas je služio svetu liturgiju u čast velikog praznika Uspenja presvete Bogorodice u manastiru Savina u Herceg Novom.

Na današnji praznik Velike Gospojine patrijarh Porfirije će predvoditi litiju u manastiru, kao i večernju službu.

 Večeras će prisustvovati promociji izabranih dela pokojnog mitropolita Amfilohija, kojeg je narod od milošte zvao Đedo. Prvu zvaničnu posetu Boki Kotorskoj patrijarh će završiti u ponedeljak, kada će na Kanli kuli prisustvovati Svečanoj akademiji povodom 640 godina od osnivanja grada.

Čudotvorna ikona Bogorodice Savinske će danas biti izložena na poklonjenje, celivanje i blagoslov vernicima, tokom Svete litije u manastiru Savina.

Ikona Bogorodice savinske je jedna od šest kanonizovanih čudotvornih ikona u Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Pripada italo-kritskoj umetničkoj školi i pretpostavlja se da je nastala u XVI veku. Presveta Bogorodica je, po predanju, sredinom XVIII veka sačuvala manastir Savinu od rušenja koje je najavila mletačka vlast, pod čijom okupacijom je Boka tada bila. 

Vitezovi Viteškog društva „Sveti Stefan", koji u toku sezone drže počasnu stražu na ulasku u Stari grad juče su prisustvovali dočeku patrijarha i za vreme svečanosti stajali ispred kapije manastira Savina. Oni su najčešće fotografisan detalj Herceg Novog, a ovog leta imaju nove i još atraktivnije uniforme.

U 18 sati će biti održana večernja litija, a od 20.30 je predstavljanje izabranih dela blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR