On je poručio da će sve kuće biti popravljenje i dodao da se jedino ne mogu vratiti dva izgubljena ljudska života.
„Posebno smo svi pogođeni tragičnom pogibijom 13-godišnjeg A. M.“, naveo je Šušnica u saopštenju.
Prema njegovim rečima, u Bačkoj Palanci su oštećene skoro sve kuće i 70 javnih objekata u „naleta orkana“ u julu mesecu.
„Škole i vrtići nam nemaju krovove. Domovi zdravlja. Kuće u kojima ljudi žive su oštećene. Ljudima su u potpunosti uništeni usevi. Sve što su radili, što predstavlja njihovu egzistenciju je nestalo u oluji. Porušeno je više hiljada stabala drveća. Stubovi ulične rasvete. Stubovi niskonaponske mreže. Sva naseljena mesta su danima bila bez struje. I vode. Žitelji Mladenova i Čelareva struju i vodu nisu imali 11 dana. Šteta se meri stotinama miliona dinara“, istakao je Šušnica.
On poručuje da se materijalna šteta uz pomoć Vlade Srbije i Pokrajinske vlade može nadoknaditi, ali da se dva ljudska života ne mogu vratiti.
Predsednik opštine, čiju smenu građani traže zbog neadekvatnog reagovanja i kašnjenja u saniranju posledica nevremena, što je i dovelo do smrti dečaka i njegovog dede, u saopštenju ističe da su svi „rapoloživi ljudski i resursi i sva mehanizacija angažovani na sanaciji štetnih posledica nevremena“.
„Od prvog naleta oluje 19. jula, a pogotovo nakon razornog orkana 21. jula, na terenu se nalazilo više stotina radnika, lokalnih komunalnih preduzeća, komunalnih preduzeća i službi iz drugih lokalnih samouprava, radnika EPS-a, kao i radnici i mehanizacija privatnih kompanija. Svi rapoloživi ljudski i resursi i sva mehanizacija, svakog trenutka u tri smene su bili angažovani na sanaciji štete. Nakon razornog udara oluje 21. jula nije bilo minuta da nismo hitno morali da otklanjamo opasnosti, da urgentno reagujemo kako bi obezbedili uslove za normalan život građana naše opštine nakon razaranja koja nam je oluja nanela“, kaže Šušnica.
Dečak A.M. poginuo je 31. jula od strujnog udara iz kablova koje je pokidala oluja deset dana ranije. Na isti način stradao je i dečakov deda, jutro posle oluje, kada je pokušao da kablove skloni sa ograde.
Od prve smrti do druge meštani su čak 27 puta zvali nadležne kako bi došli i sanirali problem.
Smrt dečaka i ponašanje Šušnice posle tragedije, kada je vikao na lokalnu novinarku koja ga je pitala koliko još ima neobezbeđenih kablova u opštini, izazvalo je bes građana koji su organizovali proteste sa kojih traže smenu predsednika opštine i kažnjavanje odgovornih.
Glas javnosti/N01S