Obuku „Izgradnja solarnih elektrana na krovovima stambenih zajednica“ organizovala je Privredna komora Srbije u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom (GIZ) i kompanijom Netinvest, sa ciljem da se profesionalnim upravnicima približe regulativa, propisi i procedure da bi jedna stambena zajednica postala prozjumer, odnosno kupac – proizvođač električne energije kako za sopstvene potrebe tako i za prodaju.
Maja Vukadinović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene rekla je da u zemlji imamo više od 3,000 kupaca – proizvođača električne energije i da je instalisana snaga solarnih elektrana prozjumera preko 50 MW.
Vukadinović je podsetila da su izmenama regulative, ali i subvencijama, stvoreni dobri uslovi da se podstakne postavljanje solarnih panela i razvoj prozjumera i izrazila uverenje da će i stambene zajednice sve više koristiti ove mogućnosti.
Jelena Ivančević, savetnica u GIZ za jačanje kapaciteta u okviru projekta Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji ukazala je na značaj jačanja kapaciteta svih aktera radi postizanja efikasne energetske tranzicije.
Mirjana Kovačević, direktorka Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike podsetila je da je PKS u saradnji sa USAID-om organizovala obuku za energetsku sanaciju u septembru, obuku o digitalizaciji zgrada i da će nastaviti da organizuje edukacije i seminare za upravnike. Način rada solarnih elektrana i sastavne delove jednog takvog sistema predstavio je Filip Kanački iz kompanije Netinvest.
Program obuke obuhvatio je koncept kupca – proizvođača električne energije, princip primene solarnih elektrana u stambenim zajednicama, pravni, tehnički i finansijski okvir za solarnu energiju, konkretne korake ka realizaciji projekta solarne elektrane, ali i tretiranje ove investicije iz ugla stanara – motivacija za ovakvo ulaganje, proces investiranja i održavanja solarne elektrane.
Glas javnosti /B08S