Postojala je želja da se sazna prava istina o Srbima, ali i prijateljstvu koje je srpski narod gajio prem američkom narodu još od operacije “Vazdušni most” u Drugom svetskom ratu. Tada je u Pranjanima, kod Gornjeg Milanovca, 1944. godine spaseno 520 američkih pilota. Kompanija “Ronaco Systems Inc.” davne 1993. godine pokrenula je inicijativu pred Senatom američke države Delaver da američka javnost dobije pravu sliku o Srbima.
Naime, poziv američko–srpske kompanije “Ronaco Systems Inc” koji je upućen Senatu Delavera da pošalje svoju odabranu komisju koja će američku javnost obavestiti o stvarnoj situaciji u građanskom razdoru u bivšoj Jugoslaviji naišao je na prihvatanje administracije Države Delaver.
Generalna Skupština Senata Države Delaver usvojila je,21. januara 1993. godine, na 137. Generalnoj skupštini Senata,senatsku rezoluciju po kojoj je odlučeno da u Srbiju, zarad utvrđivanja istine, pošalje svoju delegaciju.
Inicijator te ideje bio je predsednik kompanije i osnivač “Glasa javnosti” Radisav Rodić koji je predstavnike države Dalver ugostio u Beogradu te iste godine.
Američke delegacije posećivale su Srbiju nezvanično i nekoliko puta pre donate rezolucije, ali je usvajanje takvog akata u jednoj saveznoj američkoj državi predstavljalo veliki uspeh za našu zemlju.
Prema rečima nekadašnjeg ministra spoljnih poslova Srbije Vladislava Jovanovića to je bio “ veliki poduhvat koji je tih godina bio neophodan Srbiji, ali i veliki uspeh da jedna američka savezna država, u tim mračnim vremenima pokaže interesovanje za istinu o Srbiji i donese jednu takvu rezoluciju.”
- Vladislav Jovanović je tada bio minsitar spoljnih poslova i tu delegaciju sam vodio kod njega. On je uradio sve što je bilo do njega, imali smo dobru volju. Međutim, neki šaraf je zavrnut i mi smo bili sprečeni da taj posao odradimo do kraja. Moj prijatelj Amerikanac rekao mi je da mu dam 10.000 dolara da objavi u vodećim američkim mjedijima istinu o Srbima i to je učinjeno - navodi Rodić.
Slavoljub Kačarević tadašnji urednik “Glasa javnosti” koji je bio zajedno sa Rodićem domaćin američke delegacije koja je dolazila u Srbiju i pre usvajanja rezolucije u Senatu Delavera priseća se tog vremena i za “Glas javnosti” kaže da je to “bilo vreme munjevitih promena u Srbiji”.
- Početkom devedestih godina bila je opšta konfuzija, oluja u najvi, u kojoj se svako snalazio kako je umeo. Rodić je tada počeo da radi ovde kao povratnik iz Amerike i sa mnogo entuzijazma počeo da koristi svoje poznanike iz Amerike, ne samo za pitanjua posla i ličnih stvari, već i za pitanja politike i bolje razumevanje stvari, jer je izgledalo da Amerika postaje naš neprijatelj što niko nije želeo -objašnjava Kačarević.
On je naveo da su “stvari postajale sve gore i da je Rodić pokušao da pojača svoj uticaj da spreči pogoršavanje koje je bilo očigledno.”
- Meni je u najozbiljnijoj uspomni ostala jedna ekipa u kojoj su bili jedan naučnik iz Kejto instituta, nekoliko novinara i što smo kasnije saznali neki američki državni službenici. Oni su došli u jednu polu ilegalnu posetu s namerom da mi njima pokažemo našu stranu priče u tom raspadu Jugoslavije. Oni su došli kao pravi Amerikanci sa idejom da idu na neki ratni safari. Obezbedili smo im mapu i imali nameru da ih odvedemo u Banja Luku ,u Knin da vide stvarnu situaciju na terenu. Nekom od njih je palo na pamet da me pita da li će dobiti jastuke. Zašto jastuke? Videli su mini bus koji je za njih bio prilično neuslovno vozilo , a ja sam im pre toga priočao da ćemo možda morati da idemo ne baš udobnim putevima. Tako da smo morali da nađemo dva jastuka da zadovoljimo američke goste. I stigli smo i u Knin i u Banja Luku, prošli kroz ceo bosanski koridor. Kada se setim danas te američke delegacije neverovatno mi je kako su oni bili ljudi iz drugog sveta - kaže Kačarević.
Kačarević smatra da to i ne mora nužno da bude nešto iza čega se krije politika, već da može po sredi da bude “nestručnost i neznanje kadrova zaposlenih na centralnim medjima u Srbiji”.
- A moguće da je to i posledica perećutkiuvanja i umanjivanja uloge Jugoslovenske vojske u otadžbini. Istina o tome ne samo da je zabranjivana nego je to prešlo u jednu tradiciju. To je prosto tabu tema i dalje. Ostaje nerešeno u javnosti i to se ispolji i na ovakvim događajima. Krajnje je amaterski izevštavati o takvim događajima , a ne reći šta je to i ko je to ogranizovao - rekao je Kačarević.
Celu emisiju možete pogledati na videu na youtube kanalu "Glasa javnosti"
(Glas javnosti)