Glas Javnosti

ŠKOLOVANJE U DOBA KORONE: Deca su već navikla na razne vidove online nastave

Društvo
Autor: Glas javnosti

Rast korona brojki kao i sve veći broj školskih odeljenja koja prelaze na online nastavu uneo je strah među roditelje i đake, koji svakog petka sa nestrpljenjem čekaju najnovije informacije o tome koje škole će sledeće nedelje preći na onlajn.

Ipak, stečena iskustva iz prethodnog perioda, ali to što će mnogi đaci u Beogradu dobiti na poklon od Grada tablete, a nastavnici laptopove, umnogome će olakšati nastavu od kuće.

Kako dodaje, pošto ima i ćerku u prvom razedu, sa dva tableta u kući biće mnogo lakše, jer neće biti "otimanja", a drugo jedan će imati besplatan internet, tako da neće biti stresa i nervoze zbog sporog wifi interneta. Ono što je njoj jako važno, to je što postoji svest o tome da smo u 21. veku, a ne u 19, da su prosto digitalni uređaji neminovnost i da iz toga moramo da izvučemo maksimalnu korist za nas, a jedna je upravo u oblasti znanja.

"Deca su donekle navikla na sve moguće vidove nastave"
Danijela Kvas, nastavnica srpskog jezika u OŠ "Duško Radović" na Novom Beogradu kaže da su se deca već privikla na vandredne okolnosti. Ona smtra da online nastava nije savršeno rešenje, ali je jedino moguće.ž

- Zbog širenja zaraze mnogi đaci su već prešli na onlajn nastavu. Nekim đacima beogradskih osnovnih škola su uručeni tableti, a neki još čekaju na njih. Deca su se donekle navikla na sve moguće vidove nastave. To nisu najbolja rešenja, ali ako su jedina moguća, onda su i prihvatljiva da se ne bi gubio kontinuitet i da đaci ne bi gubili mesece i godine školovanja - smatra ona.

Ona kaže da nismo jedinstveni, da je problem obrazovanja u vreme pandemije globalan ali da se radi na edukaciji i učenika i nastavnika.

- Ne bih mogla da predvidim ishod ovih kombinovanih vidova nastave, ali pretpostavljam da će pojedini đaci i ljudi koji rade u obrazovanju biti osposobljeni za korišćenje digitalnih uređaja, medija i kreiranje sadržaja koji će se putem tih uređaja plasirati - kaže nastavnica Kvas.

Ona kaže da je ipak optuimistična što se tiče budućnosti nastave, ali naglašava da je nastavnicima potrebna pomoć u opremi ne bi li se nastava modernizovala.

- Mislim da je ljudima u obrazovanju neophodna tehnička podrška u vidu opreme i da su dragocene edukacije kako bi modernizovali nastavu i učinili je kreativnijom - kaže ona.

 Podedela tableta i laptopova
Sa tim se i krenulo pre dve nedelje. Podsetimo, osim što će u Beogradu svi đaci od trećeg do šestog razreda, njih 67.592, dobiti besplatne tablete sa internet karticom i digitalnim udžebnicima, i 6.952 beogradskih nastavnika dobiće od Grada laptop, takođe zajedno sa digitalnim udžbenicima. Podele su počele već 1. spetembra i tokom naredne nedelje će to biti i završeno.

U beogadskim školama, tako, počinje nova digitalna era, te konačno možemo da kažemo da tableti i telefoni ne zaslužuju više da ih tretiramo kao pošast koja kvari decu i koji im služe samo za društvene mreže i igranje igrica. Naprotiv, oni i te kako mogu da budu korisni za učenje, samo ako ih deci tako i predstavimo, a ne isključivo kao igračku.

"Generacija naših učenika rođena je i odrasla u digitalnom okruženju"
 
Za dr Natašu Kljajić, nastavnicu i školskog savetnika iz osnovne škole "Branko Radičević" u Progaru, nema dileme da samim đacima nastava u online okruženju i najavljena veća upotreba tableta u nastavi neće teško pasti.

(Glas javnosti/Blic)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR