Jedan stiže i na Trg Republike i to znači samo jedno – preslaganje, uklanjanje kocki i nova izdvajanja iz budžeta.
„Što će značajno ne samo estetski, nego i što se tiče protoka saobraćaja, učiniti da centar grada bude funkcionalniji“, kaže gradonačelnik Aleksandar Šapić.
Hoće li? Struka ocenjuje da su stihijskim postavljanjem pozitivni efekti kružnih tokova do sada mahom anulirani.
„Postavljanje izdvojenih kružnih tokova bez sistemskog uređenja poteza nekog ne može dati dugotrajno dobre efekte. Zašto? Zato što ćete vi trenutno možda prebaciti određenu količinu saobraćaja na neke druge saobraćajnice, ali ćete samo preseliti problem na drugi deo mreže“, kaže Nenad Marković, profesor Saobraćajnog fakulteta.
Preseliće se, prilikom izgradnje novog kružnog toka na Trgu Republike, sa njega i čuvene, od velike rekonstrukcije iz 2019. godine, nekoliko puta preslagane kocke.
Ispred Narodnog pozorišta – kocka je već bačena. Umesto da se dugim trajanjem upiše u istoriju, tako je neslavno otišla u nju.
Ne, razume se, zbog nespornog kvaliteta materijala. Za njega je svojevremeno garantovao predsednik Republike…
„Koji je rekao ‘ne’, radite centralni gradski Trg, stavite sve najbolje za Beograd, jer taj trg se radi jednom za nekoliko vekova“, rekao je svojevremeno Goran Vesić.
Već zbog, kako je priznao gradonačelnik, podloge.
„Podloga koja je pravljena za tu kocku nije adekvatna. Ja se u to ne razumem, ali mi je tako rečeno“, kaže Šapić.
Na to je, kao i na činjenicu da se rekonstrukcija sprovodi protivno projektu, kao odbornik u gradskoj skupštini, 2019. godine upozoravao Nikola Jovanović.
„Trg Republike je nažalost postao simbol korupcije i javašluka u Beogradu. Svi ovi radovi od 2018. su koštali preko 10.000.000 evra. I ovo što kaže gradonačelnik da se prema njegovim hirovima ponovo preuređuje trg, on kaže neće ništa koštati, to će raditi Beograd put, ali Beograd put je zbog toga u gubicima. I ponovo se radi bez projekta, ponovo se radi bez studija“, kaže Jovanović.
I bez konsultovanja struke. Kocke će, međutim, biti zadržane u kružnom toku, u čijem središtu će se, kako je najavio gradonačelnik, naći nov simbol grada, beogradski sat.
Bilo bi, ipak dobro, ocenjuje arhitekta Bojan Kovačević, kada bi Trg usporio sa novinama i konačno dobio postojan identitet.
„Trgovi su mesta u gradovima, mesta stabilnosti, jasnoće, poznatosti svim stanovnicima, za orijentaciju, ako hoćete gostima iz drugih gradova. Preko tih žarišta, punktova je najlakše orijentisati se. Ovo nije sajmište sa panoima, paviljonima, traje mesec dana pa se menja. Mislim da je taj gest gradonačelnika i njegove ekipe, ne znam više ni koga, jedno batrganje da se nešto eto kao nešto sada ponudi Beograđanima“, kaže Kovačević.
A to nešto jeste sat vredan 15.000.000 dinara, radovi čija je vrednost nepoznata, a svrhovitost nepotvrđena.
Glas javnosti/ N01S