Televizija Juronjuz pozvala je danas nadležne organe, ali i novinarska udruženja, domaća i međunarodna, da se omogući rad RTS-u i "bez odlaganja i izgovora" osude progon zaposlenih, kao i da učine sve da on bude sprečen. Tom pozivu pridružili su se "Alo", "Večernje novosti", "Politika", Tanjug, Prva i B92, Pink i "Kurir".
U saopštenju Juronjuz traži da se omogući pravo na rad zaposlenima na RTS-u, da se zaštite elementarna ljudska prava, da se iz javnog prostora eliminiše kultura linča, i da se utvrdi jasna odgovornost za ovaj napad na novinarsku profesiju.
Pozivaju sve kojima je stalo do slobode medija, do informisanja, do javnog servisa (kao jedne od najvažnijih institucija društva), do činjenica, da se pridruže u borbi za elementarne slobode.
Ističe se da više od 70 sati kolege sa Radio Televizije Srbije rade u getu i žive na poternicama, ne mogu da odu na svoj posao, ne mogu da izveštavaju, ukinuta su im sva prava, proterani su iz javnog prostora i linčovani na društvenim mrežama.
"Više od 70 sati izloženi su torturi, iživljavanju bez presedana, fizičkom i psihičkom nasilju. Više od 70 sati, svi mi, ljudi iz medija, novinari, uglavnom nemo posmatramo kako naše kolege teraju u logore, i kako nad njima sprovode uličnu, sirovu i brutalnu revolucionarnu pravdu, i to rade sa onom vrstom sladostrašća, koja, kod svakog normalnog, mora da izazove ne samo strah, nego i gađenje", navodi se u saopštenju.
Ističe se da je zbog svega toga poslednji trenutak da "kao profesija, kao ljudi, dignemo svoj glas protiv onih koji pokušavaju da prevaspitaju medije i da ne dozvolimo da naše kolege dočekuju najveći praznik kao taoci nekolicine".
"Reč je ne samo o ljudima sa RTS-a, nego o svima nama, o svakom mediju, o celoj profesiji. Reč je o našem pravu na rad, o našoj slobodi govora, pravu na mišljenje i pravu da sami uređujemo naše medije, a ne da nam ih uređuje ulica. Reč je o tome da li ćemo da živimo bez straha od linča, zato što je svaka poternica za nekim iz RTS-a, poternica za svima nama", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da "koliko sutra", ono što danas doživljava naša profesija, doživeće i druge.
"Zato nadležni organi moraju da reaguju i novinari da dignu svoj glas", zaključuje se u saopštenju.
Inače, studenti u blokadi već četvrti dan blokiraju RTS i to zgrade u Aberdarevoj i Takovskoj i studija na Košutnjaku.
Glas javnosti R02S