Glas Javnosti

Šabac dobija EKO-IDUSTRIJSKI PARK

Društvo
Autor: Glas javnosti

Grad Šabac, Evropska unija (EU) i Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica grupe Svetske banke, potpisali su sporazum o izgradnji prvog grinfild eko-industrijskog parka na Zapadnom Balkanu, koji će se nalaziti upravo u Šapcu.

Kako je saopšteno posle potpisivanja sporazuma, to predstavlja važan korak za prelazak našeg regiona na održiviji način poslovanja, u skladu sa ekološkim standardima EU.

Eko-industrijski parkovi su prostori gde se različite kompanije udružuju da bi efikasnije koristile energiju, vodu i druge resurse, i  smanjile negativne uticaje na životnu sredinu. Park u Šapcu će biti primer kako industrije mogu smanjiti štetne emisije gasova, bolje koristiti resurse, kao i otvarati nova radna mesta. Ovaj projekat je samo prvi korak, a planira se još četiri parka u regionu, što će pomoći da Zapadni Balkan postane privlačniji za investitore koji žele da ulažu u ekološki održive projekte.

– Biti domaćin prvom eko-industrijskom parku u Srbiji predstavlja trenutak ponosa za naš grad. Ova inicijativa jača našu lokalnu ekonomiju, postavlja standard za održivi rast i predstavlja ključni korak ka izgradnji ekološki održive budućnosti za naše građane – istakao je Aleksandar Pajić, gradonačelnik Šapca.

Plamena Halačeva, zamenica šefa delegacije EU u Srbiji, navela je da ovaj sporazum predstavlja prekretnicu u podršci zelenoj tranziciji Zapadnog Balkana.


– Pokretanjem inicijative za eko-industrijske parkove, podstičemo inovacije, spremnije odgovaramo na ekološke izazove, i unapređujemo cirkularnu ekonomiju što su osnovni koraci ka postizanju nulte emisije gasova do 2050. godine – kazala je ona.

Kako je dodato u saopštenju grada Šapca, ova saradnja pokazuje potencijal regiona da privuče zelene investicije i postane deo evropskih lanaca snabdevanja. Inicijativa za eko-industrijske parkove, koju IFC implementira u partnerstvu sa EU postavlja nove standarde u industrijskoj održivosti i otvara mogućnosti kompanijama za preseljenje proizvodnje bliže tržištima na kojima posluju (nearshoring).

– Ovaj projekat deo je naše globlne strategije i pokazuje našu posvećenost održivom industrijskom razvoju u regionu. Zajedno sa EU i lokalnim vlastima, stvaramo model koji se može proširiti i koji otvara mogućnosti za dugoročne investicije, istovremeno rešavajući ključne ekološke izazove.“ – kazao je Nikolas Markije, regionalni menadžer IFC-a za Zapadni Balkan, piše eKapija.

U skladu sa politikama kao što su Evropski zeleni dogovor, Zelena agenda za Zapadni Balkan i Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan 2021-2027, projekat ima za cilj da podrži industrijsku dekarbonizaciju i stvaranje održivih i konkurentnih industrijskih zona. Evropska komisija, kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF), ima ključnu ulogu u pružanju podrške ovakvim projektima širom regiona.


Glas javnost/B10S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR