Dok se uveliko raspravlja o početku nove školske godine, organizaciji nastave, nošenju maski, izgleda da se ne govori dovoljno o deci sa autizmom i ostaloj deci sa posebnim potrebama. I za njih 1. septembra počinje nastava i njihovi roditelji moraju na posao i oni žele da sačuvaju svoju decu od virusa... A kako da ih pošalju u školu bez maski?
O svom problemu govorio je iskreno Stevan Đukić, samohrani otac dečaka koji u septembru treba da krene u peti razred specijalne Osnovne škole ’Antun Skala’ u Beogradu.
Stevan sa sinom Ljubišom živi od socijalnih davanja i dodatka i mesečno primi oko 45.000 dinara. Kako kaže stalni posao ne može da nađe jer je njegovom sinu potreban celodnevni nadzor.
I njemu je kao i svim roditeljima u Srbiji stigla poruka iz škole koju pohađa njegov sin u kojoj se od njega traži da se odluči da li će sina odvoditi u školu ili će nastavu pratiti onlajn.
Ovaj samohrani otac kaže, da bez razmišljanja njegova jedina opcija je trenutno onlajn nastava.
Kako kaže, deca imaju organizovan prevoz do škole kombijem i tu svaka priča o zaštiti pada u vodu.
-Njih desetoro je tokom vožnje na dva kvadrata, plus vozač, plus dva pratioca,već je jasno da tu nema ništa od distance. Svi su oni različiti, jedan ume da govori francuski, ali ne ume srpski, neki su agresivni, neki su mirni. Ipak u svoj toj različitosti, prilično sam siguran, da osam od deset dece sa autizmom neće moći da nose masku, niti ima svest o tome- kaže ovaj otac.
Smatra da će se većina roditelja sa autističnom decom odlučiti za onlajn nastavu.
Dodao je da što se tiče autizma, škola više ima ulogu da podstakne socijalizaciju ove dece, nego da ih obrazuje. Takođe ističe da i nevezano za situaciju sa koronom, škole u Srbiji nisu dovoljno ’specijalne’ i prilagođene deci sa autizmom.
Defektolog Goran Rojević koji dugo radi sa autističnom decom kaže da ovoj deci ne prijaju krupne promene, a nesigurnost i strah koju osećaju roditelji povodom polaska u školu prenosi se još više na ovu decu.
Savetuje roditelje da prvu nedelju ne šalju dete u školu, dok se ne uspostavi sistem, kako se deca ne bi dodatno uznemiravala, tek kada se ustali neki red treba poslati dete u školu, savetuje defektolog.
(Glas javnosti/Novas)