On je istakao da su nastavnici uz đake i da traže da se razreši v.d. direktorka Gimnazije Danka Nešović, a na njeno mesto postavi neko iz kolektiva.
On ističe da je nezakonito umanjenje plate profesorima koji su u blokadi, jer nije bilo odluke o umanjenju niti pojedinačnih rešenja već je sve rađeno prema pismu Ministarstva prosvete.
„Naš zakon ne poznaje obustavu nastave u celini. Ono što je jedino bilo zakonito je da se povedu pojedinačni disciplinski postupci protiv nastavnika u obustavi, da se utvrdi manja ili veća povreda radne obaveze i u odnosu na to izrekne mera smanjenja plate ili otkaza. Umesto toga dobili smo smanjenje koje je nezakonito, a u konkretno u Petoj gimnaziji nastavnici u obustavi su dobili 0 dinara“, kazao je profesor te škole.
Prema njegovim rečima, nastavnici podržavaju zahtev učenika da se novopostavljena v.d. dirketorke Danka Nešović razreši dužnosti.
Kako objašnjava profesor Jeftović, sa direktorkom je održan jedan zajednički statanak 26. februara, koji on naziva „zbor radnih ljudi“.
„Svi zaposleni slušali su 45-minutno izlaganje novg direktora. Potom je nenastavno osoblje izašlo, trebalo je da se održi sednica nastavničkog veća, ali je 76 od 80 profesora napustilo sednicu zbog odluke da nema nastavničkog veća tokom obustave. Veliki deo kolektiva se opredelio za obustavu nastave od 20. januara kada je dala ostavku naša prethodna dirketorka“, podseća Jeftović.
U Petoj gimnaziji bi za dva dana trebalo da se održi sednica Školskog odbora. Sagovornik N1 napominje da je 27. februara održana onlajn sednica sa samo jednom tačkom dnevnog reda – usvajanjem finansijskog izveštaja.
„Potom su članovi Školskog odbora iz redova nastavnika i roditelja tražili hitno zakazivanje sednice i ona bi trebalo da bude u sredu 12. marta u formatu uobičajenom, gde će sesastati svih devet članova Školskog odbora i druga ovlašćena lica“, najavio je profesor.
Glas Javnosti/ N01S