Oni su naveli kao primer da je tokom sednice Saveta roditelja u jednoj školi, koja je održana bez kvoruma, „što predstavlja ozbiljan prekršaj“, direktor škole je podržao inicijativu da se pokrene peticija za oduzimanje licence nastavnicima u obustavi.
„Žena koja je vodila glavnu reč nije predsednica Saveta roditelja, što dodatno dovodi u pitanje legitimnost donetih zaključaka. Tom prilikom, direktor je mahao spiskom nastavnika i pretio kolegama u obustavi, uz najavu da će deca biti poslata u školu kako bi video ko od nastavnika neće ući u učionicu. Ovakvi postupci predstavljaju direktan pritisak i zastrašivanje prosvetnih radnika“, navodi se u saopštenju.
Forum dodaje da je praksa da se u jednoj školi na Nastavničkom veću ponavljaju više puta imena nastavnika koji su u obustavi, uz isticanje da će ih zameniti drugi nastavnici.
„Ovakvo postupanje jasno ukazuje na pokušaj javnog stigmatizovanja, kako bi nastavnici prekinuli obustavu i bili označeni kao remetilački faktor“, navodi se u saopštenju.
Oni dodaju da ovakve i slične inicijative „služe zastrašivanju nastavnika i nisu u skladu sa zakonom, te će prosvetni radnici protiv odgovornih podneti tužbe zbog nezakonitog postupanja“.
„Ukoliko se pritisci nastave, u javnost će biti izneta konkretna imena onih koji vrše zastrašivanje i ugrožavaju prava zaposlenih u prosveti“, navodi Forum.
Oni podsećaju da „nastavnici koji su u obustavi ne traže ništa više od ispunjenja svih studentskih i zahteva prosvetnih radnika, koji su od suštinske važnosti da se uspostavi sistem pravne države u kojem svi imaju jednaka prava i nema privilegovanih članova, kao i za unapređenje obrazovnog sistema“.
„Umesto pritisaka, potrebna je podrška javnosti, jer je bolja prosveta u interesu čitavog društva“, navodi se u saošptenju.
Forum je pozvao roditelje da razumeju da ovo nije borba za lične interese nastavnika, već za zdravo društvo i kvalitetno obrazovanje mladih generacija, kako bi im omogućili da ostanu i napreduju u pravnoj državi.
Glas javnosti/nedeljnik.rs