Požarima najugroženije lokacije su i dalje u okolini Niša, Vranja, Prijepolja, Malog Zvornika, Užica i Kruševca, a u Vranju gde je proglašena vanredna situacija, situacija se stabilizuje, nema novih požara, dok se aktivni gase.
Na području Pčinjskog okruga su nedelju dana aktivni požari, a izgoreo je deo šume i u državnom i u privatnom vlasništvu.
"Mi smo uspeli da za ove tri godine saniramo i pošumimo negde oko 100.000 sadnica bagrema i crnog bora. Međutim, požar se pojavio opet ove godine i sve te mlade sadnice su opet stradale, tako da ćemo morati pristupiti ponovnom pošumljavanju.
"U 95 posto slučajeva je pojava šumskog požara ljudske nemarnosti. Nenamerno ili slučajno prenošenje vatre sa poljoprivrednih površina na šumu je najčešći uzrok šumskih požara", rekao je Nikola Novković, direktor Šumskog gazdinstva u Vranju.
U Mečkovcu kod Vranja je bilo najkritičnije, tu požar gasi i helikopterska jedinica, ali nisu ugrožene kuće.
U toku je lokalizacija tog i drugih požara, ali vetar otežava situaciju. I u ostatku zemlje borba sa stihijom ili ostacima požara.
Ministar policije navodi da je MUP dobio brojne poziv iz zemalja zahvaćenih požarima za pomoć, ali da zbog kritične situacije u Srbiji, naše jedinice sada nisu u mogućnosti da odgovore na te pozive.
Glas javnosti/ R05S