Glas Javnosti

Posle Medicinskog još devet fakulteta u Beogradu se priprema za generalni štrajk:

Društvo
Autor: Glas javnosti

U narednom periodu bar 10 fakulteta u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, stupiće u generalni štrajk. Od danas su zvanično profesori Medicinskog fakulteta BU u štrajku. Isplate zarada nastavnom osoblju svih visokih škola koje su prijavile štrajk, zavisiće međutim od ispunjenja minimuma procesa rada.

Jedan od zahteva štrajkača upravo je ukidanje Uredbe o smanjenju plata i zaštita univerzitetske institucije od države koja joj preti ukidanjem.

Nakon Elektrotehničkog i Fizičkog fakulteta, u štrajk je stupio i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, dok se pripreme za štrajk odvijaju na Biološkom, Šumarskom, Saobraćajnom, Mašinskom, Matematičkom, Poljoprivrednom i drugim fakultetima. Fakultet likovnih umetnosti već je predao dokumenta za štrajk, a Filozofski fakultet u Nišu i pojedini novosadski fakulteti takođe razmatraju ovu mogućnost.

Prema rečima profesora Pravnog fakulteta Bojana Spaića, štrajk je reakcija na ozbiljna kršenja prava iz radnog odnosa. „Odluka o štrajku je pripremljena, a zaposleni na fakultetima trenutno razmatraju njeno potpisivanje“, izjavio je Spaić za Nova.rs. Na Šumarskom fakultetu sledeće nedelje planirani su dalji razgovori, dok su na pojedinim fakultetima već formirani štrajkački odbori.

Šta podrazumeva štrajk?

Profesor Medicinskog fakulteta Oliver Stojković objašnjava da štrajk podrazumeva održavanje minimalnog procesa rada, odnosno konsultacija i specijalističkih ispita. „Regularnih predavanja i ispita neće biti zbog studentskih blokada. Zakon predviđa isplatu najmanje 54% plate za minimalni proces rada, ali realnost je drugačija“, kaže Stojković. On naglašava da profesori neće popustiti pod pritiskom i da štrajk nije samo borba za plate, već i za očuvanje integriteta univerziteta.

Profesor Elektrotehničkog fakulteta Milan Bjelica ističe da su profesori, uprkos ispunjavanju minimalnog procesa rada, dobili značajno umanjene plate zbog Vladine uredbe. „Ova uredba opravdava smanjenje zarada, iako smo održavali konsultacije i odbrane master radova. Da su nam se svi fakulteti pridružili ranije, naša pozicija bi bila jača“, smatra Bjelica.

Profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković naglašava da je štrajk i odgovor na pretnje vlasti, posebno predsednika države. „Ne radi se samo o nama ili studentima, već o budućim generacijama i očuvanju univerziteta kao institucije. Vlada donosi vanzakonske uredbe kojima ugrožava srž univerziteta“, upozorava Stojković. Prema njenim rečima, štrajk ima za cilj i ukidanje Uredbe kojom se menjaju uslovi rada i smanjuju plate.

Profesori i studenti usklađuju svoje aktivnosti, a blokade fakulteta dodatno otežavaju održavanje regularne nastave. „Dok traju blokade, uslova za ispite nema“, kaže Stojković, dodajući da su papiri za štrajk na Biološkom fakultetu spremni i da se čeka reakcija Ministarstva prosvete.

Glas javnosti/No7S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR