Gradiće se prema projektu studija Amanda Levete Architects (AL_A) iz Londona, čiji je tim pobednik konkursa za arhitektonsko idejno rešenje buduće zgrade.FoNET
Tako je najzad napravljen prvi veliki, prelomni korak ka ostvarenju dugogodišnjeg sna Ivana Tasovca, koji je neumorno ukazivao na važnost izgradnje novog doma za njegovu muzičku porodicu - kao nečeg neophodnog za dalji napredak orkestra, a ujedno i novog prepoznatljivog simbola Beograda i Srbije.
Povodom ove, najveće kulturne investicije decenijama unazad, Ana Brnabić, predsednica Vlade Republike Srbije, izjavila je:
Koncertna dvorana Beogradske filharmonije je trenutno najveći infrastrukturni projekat u oblasti kulture u Srbiji i u regionu, ali i jedan od najvećih u Evropi. Ponosna sam što je realizacija ovog višedecenijskog sna mnogih naših profesionalnih muzičara, mladih talenata, ljubitelja muzike, ali i građana Srbije - konačno na pomolu i verujem da će upravo izgradnja ove dvorane biti jedna od najvećih zaostavština u kulturi ove Vlade. Jasno je koliko je važno ulaganje u kulturu i obrazovanje kao stubove uspešne i jake moderne države, što smo do sada i pokazali brojnim sličnim projektima. Ova dvorana zasigurno će postati nova znamenitost Beograda i privući će nove posetioce u našu zemlju, ali i svojim bogatim kulturnim programom doprineti boljem kvalitetu života svih naših građana. Verujem da će ovo postati još jedno čvorište za stvaranje kontakata i razmenu znanja, kreativnih ideja i iskustava kako domaćih tako i stranih umetnika.FoNET
Tasovčev naslednik, v. d. direktora BGF Darko Krstić, ne krije radost jer budućnost Beogradske filharmonije konačno dobija svoje jasne konture.
- Pre mnogo godina, sa neumornim i neustrašivim entuzijazmom, naš nekadašnji i dragi direktor Ivan Tasovac, krenuo je u višedecenijski san - da sagradi veličanstveni dom za Beogradsku filharmoniju, vodeći orkestar u regionu, stvarajući međunarodno priznati centar za muziku, regionalni centar kulture i umetnosti i novi simbol Beograda i Srbije - navodi Krstić.
Oduševljeni smo rešenjem studija AL_A, dizajnom koji ne samo da slavi jedinstvenost našeg orkestra, već i pruža pristupačno, posebno i atraktivno mesto za društvena okupljanja u glavnom gradu Srbije koje slavi stil života Beograda kao evropske metropole i novi dom Beogradske filharmonije kakav zaslužuje.FoNET
Direktorka nagrađivanog studija AL_A, Amanda Levit, kaže da je teško zamisliti bolje mesto od ovog da bi se poslala poruka o viziji Srbije za budućnost, gradnjom ovako značajnog zdanja na tako važnom mestu sa neverovatno bogatom istorijom - pored Palate "Srbija", na ušću velikih evropskih reka i sa pogledom na prirodnu očuvanost Velikog ratnog ostrva:
- Veličanstveno okruženje parka Ušće, na obalama reke Dunav, šalje moćnu poruku o preobraženju i ponovnom vraćanju prirodi naših gradova kako bismo ih učinili zelenijim i lepšim prostorima. Koncertna sala će biti izraz skladnosti između prirode, arhitekture i muzike, na stožernoj tački u Evropi gde se susreću Istok i Zapad, prenele su Novosti.