Koraci u naredne dve godine biće povećanje broja stanova za stanovanje uz podršku, zatim uvođenje novih usluga poput personalne asistencije, kako bi porodice dobile neophodnu podršku i predah u brizi o svojim članovima. Takođe, cilj je i jačanje saradnje sa civilnim sektorom i nevladinim organizacijama.
Država je napravila značajne korake u smanjenju zavisnosti od tradicionalnih institucija za smeštaj i povećanju broja usluga koje omogućavaju ljudima da ostanu u svojim porodicama i zajednicama. Broj licenciranih pružalaca usluga u zajednici porastao je sa jedva nekoliko u 2013. godini na 313 u 2022. godini, što jasno ukazuje na pravi smer reformi.
Ipak, uprkos postignutom napretku izazovi ostaju. Obuhvat rezidencijalnom zaštitom starijih osoba u Srbiji je i dalje nizak, posebno u odnosu na Evropsku uniju, gde je udeo starijih od 65 godina u ustanovama za dugotrajnu negu u proseku 3,8 odsto, dok je kod nas to svega jedan procenat.
Pixabay
Ovo ukazuje na potrebu za razvojem dodatnih usluga podrške, kako bi što više starijih moglo da dobije adekvatnu negu u okviru zajednice, navodi se u dokumentu.
Akcioni plan 2025–2026. godine donosi konkretna rešenja. Bazira se na pet strateških ciljeva:
U skladu sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije, Akcioni plan utvrđuje početne i ciljne vrednosti pokazatelja učinka za svaku meru i poseban cilj.
Mere 1.3, 1.4. i 1.5, koje se odnose na regulisanje uslova za radne centre, status preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao i podsticaje za zapošljavanje osetljivih grupa, nisu obuhvaćene ovim Akcionim planom, jer će njihova realizacija početi nakon njegovog isteka.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će, u skladu sa zakonskim obavezama, izraditi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana u roku od 120 dana nakon svake kalendarske godine.
Pre usvajanja, sprovodiće se javna rasprava od 20. januara do 10. februara 2025. godine, nakon čega će Ministarstvo analizirati pristigle komentare i sastaviti izveštaj. Nakon završene rasprave, Predlog akcionog plana će biti upućen nadležnim institucijama na mišljenje i usvajanje od strane Vlade.
Ministarstvo je 2022. godine formiralo Radnu grupu za izradu Akcionog plana, koju je činio 31 predstavnik različitih državnih institucija, akademske zajednice i civilnog sektora. Tokom izrade plana organizovani su konsultativni sastanci, a u izradi su stručnu podršku pružili angažovani konsultanti u okviru projekta Nemačko-srpske razvojne saradnje.
Sredstva za realizaciju mera biće obezbeđena iz budžeta Republike Srbije, pokrajinskih i lokalnih budžeta, kao i iz donacija, legata i drugih izvora. Ministarstvo i nosioci aktivnosti su vršili preliminarnu procenu potrebnih finansijskih sredstava u skladu sa plansko-budžetskim procedurama.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će biti odgovorno za praćenje sprovođenja Akcionog plana. Institucije koje učestvuju u realizaciji mera imaće obavezu da godišnje dostavljaju izveštaje Ministarstvu.
Dodatno, sprovođenje će se pratiti kroz Jedinstveni informacioni sistem za planiranje i izveštavanje, kako bi se obezbedila transparentnost i konzistentnost u praćenju učinaka.
Glas javnosti /B08S