Glas Javnosti


Nemačka i Srbija zajedno za održivu energiju i zaštitu životne sredine

Društvo
Autor: Glas javnosti

Ambasada Nemačke u Beogradu je danas saopštila da su nemačka razvojna banka KfW i Srbija u petak, 18. jula, potpisale Sporazum o zajmu u iznosu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa „Green Transition Development Policy Operation“ (DPO II).

Otpravnik poslova Ambasade Karsten Majer-Vifhauzen je izjavio da to potpisivanje „podvlači zajedničko angažovanje Nemačke i Srbije za klimatski prihvatljivu i socijalno pravednu energetsku tranziciju“.

„Nastavićemo da na ovom putu budemo uz Srbiju i da podržimo njene reformske napore“, podvukao je on.

Finansiranjem Svetska banka, francuska razvojna banka AFD i nemačka banka KfW podržavaju Srbiju u sprovođenju njene ambiciozne reformske agende, kaže se dalje i navodi da je cilj ubrzanje prelaska na energiju iz čistih izvora i usklađivanje sa standardima EU u oblasti zaštite životne sredine i klime.

U okviru DPO II, piše u saopštenju, već je realizovano nekoliko uspešnih reformi, između ostalog podsticanje ekološki i klimatski prihvatljivih investicija. Javne investicije se ocenjuju po ekološkim kriterijumima i riziku od prirodnih katastrofa, i to pomoću modela razvijenih samo u tu svrhu. Građani Srbije imaju korist od toga zbog održivijih investicionih odluka države, piše Ambasada.

Povećana je transparentnost u javnom budžetu, kaže Ambasada dalje, jer se Vlada Srbije obavezuje da će informacije o izvršenju držav nog budžeta objavljivati i tokom godine, a ne samo krajem budžetske godine . To poboljšava transparentnost javnih rashoda, pre svega kada je reč o investicijama koje se odnose na zaštitu životne sredine i klime.

pixabay

Ambasada navodi i, kako je ocenila, pristupačne cene električne energije pošto je Vlada Srbije uvela privremene ciljane subvencije za domaćinstva sa malim prihodima, kao što su građani s malom penzijom. Udeo domaćinstava koja primaju tu vrstu pomoći porastao je sa 2,7 odsto 2021. godine, na osam odsto 2024.

U saopštenju Ambasade Nemačke je i ocena o poboljšano odlaganje otpada jer usklađivanje sa standardima EU dovodi do boljeg pristupa uređenim deponijama, i to od 42 odsto 2021. godine, na 50 odsto 2024. od čega građani Srbije imaju korist i zbog čistije životne sredine.

Ambasada je navela i spremnost Srbije za Evropski mehanizam prekograničnog usklađivanja cene ispuštanja ugljenika (EU Carbon Border Adjustment – CBAM) pošto od ove godine velika industrijska postrojenja i elektrane izveštavaju o svojim emisijama CO2 u skladu sa standardima EU. Na taj način Srbija je spremnija za skorašnje aktiviranje CBAM i može, na primer, ubuduće naplatiti emisije CO2, navodi Ambasada.

U saopštenju piše da je „nemački doprinos finansiranju reformi sastavni deo klimatskog partnerstva Nemačke sa Srbijom i celim Zapadnim Balkanom“.

Svrha tog partnerstva je da se Srbiji pruža podrška u sprovođenju njenih nacionalnih klimatskih ciljeva i u prilagođavanju klimatskim promenama. Ta transformacija je potrebna za postizanje klimatskih ciljeva, u interesu je građanki i građana Srbije, i treba da bude socijalno pravedna.

Ambasada Nemačke podseća da Srbija i Nemačka ove godine obeležavaju 25. godišnjicu razvojne saradnje i da je banka KfW u tom periodu finansirala projekte u Srbiji sa 2,5 milijarde evra


Glas javnosti / FO1S 

Pratite nas na našoj Facebook , Instagram , Telegram , Tiktok , Jutjub stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR