Takođe, podnošenje krivičnih prijava protiv savetnika za finansijsko-materijalne poslove ima za cilj da se na njih izvrši pritisak i da se izazove strah. Imajući u vidu da naše kolege rade i žive u manjim sredinama, ovakvim činom i objavom njihovih imena ova nereprezentativna sindikalna organizacija izložila je njih i njihove porodice uvredama i pretnjama i time ozbiljno ugrozila njihovu bezbednost, ugled i čast“, smatraju u Ministarstvu.
Kako dodaju, obračun plata „u skladu sa ostvarenim efektivnim časovima rada za svakog zaposlenog“ u okviru četrdesetočasovne radne nedelje odluka je Vlade Srbije i Ministarstva prosvete „i zasniva se na zakonima Republike Srbije“.
„Savetnici za finansijsko-materijalne poslove u školskim upravama, kao i prosvetni inspektori, državni su službenici koji obavljaju svoj posao u skladu sa zakonom“, navode u Ministarstvu.
Podsetimo, učitelji, nastavnici i profesori širom Srbije ovog meseca nisu primili plate, odnosno primili su iznose koji su često iznosili i po samo nekoliko hiljada dinara, zbog toga što su se pridružili protestu studenata i đaka koji zahtevaju otkrivanje odgovornih za smrt 15 ljudi poginulih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, zbog čega nisu držali nastavu.
Brojni stručnjaci, sindikalci i predstavnici prosvetnih radnika doveli su u pitanje zakonitost ovakvog načina smanjivanja i neisplaćivanja plata prosvetnim radnicima, ocenivši to kao pokušaj pritiska na nastavnike čija je egzistencija ugrožena time što ih je država ostavila bez plata.
Zbog ovakvog postupka vlasti, IT zajednica kao i fondacija Alek Kavčić pokrenuli su kampanje za finansijsku pomoć prosvetarima koji su ostali bez plata, koje su naišle na široku podršku javnosti.
Glas javnosti /N011S