Ministarka bez portfelja zadužena za za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da tokom praznika raste rizik od nasilja u porodicama sa nagomilanim problemima koji se pojavljuju sporadično.
Macura je tokom gostovanja na Tanjug televiziji istakla da su najčešći uzroci problema povećan unos alkohola ili psihoaktivnih supstanci, ali i povećana potrošnja u porodicama koje imaju ekonomskih izazova.
"Najčešće žrtve porodičnog nasilja jesu žene i to pokazuje i statistika. Nažalost, na njih i pada teret krivice ukoliko bilo šta od očekivanih aktivnosti ne bude sprovedeno onako kako je to i ranije zamišljeno", rekla je ministarka.
Ona je poručila da su institucije sistema koje su zadužene za borbu protiv porodičnog nasilja dostupne i tokom prazničnih dana i da nemaju radno vreme.
"U tom smislu rade 24 časa sedam dana u nedelji. Radi se o institucijama koje se odnose na odnose na MUP, zatim centri za socijalni rad, kao i sigurne kuće. Možda je jedan od razloga zbog kog se ne prijavljuje nasilje u ovom periodu to što misle da niko neće biti tu za njih, ali institucije sistema koje neposredno imaju kontakt sa žrtvama nasilja su tu i nemaju vremenska ograničenja", objasnila je Macura.
Ministarka je rekla da Alimentacioni fond funkcioniše u pojedinim državama u regionu, ali da, kako je naglasila, nisu dugog veka.
"Jedna floskula koja se često pominje u javnosti je kada kažu da u većini država to već postoji. Ne postoji u većini država, postoji u pojedinim i u našem regionu postoji u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Sloveniji. Tu postoje, ali nisu dugog veka. U Crnoj Gori je uspostavljen 2022, pa su imali izmenu zakona 2023.", rekla je sagovornica Tanjuga.
Prema njenim rečima, važno je to što postoje države koje su kulturološki bliske Srbiji, a u kojima funkcioniše Alimentacioni fond i na koje Srbija može da se ugleda.
Ona je rekla da je interesovanje žena za Alimentacioni fond veliko, kao i da će taj fond koristiti sredstva iz budžeta da bi zaštitio one roditelje koji samostalno brinu o deci.
Macura je navela da prema podacima iz 2022. godine postoji 320.000 žena i oko 90.000 muškaraca koji samostalno brinu o svojoj deci, kao i da oko polovina njih ne dobija redovno alimentaciju.
Glas javnosti/T02S