„500 do 1.000 dolara u gotovini je dovoljno za hitne slučajeve“, kaže Metju Saneholc, finansijski savetnik. Kristal MekIon, takođe finansijski savetnik, dodaje da je razumno imati između 300 i 500 dolara za neočekivane troškove.
Međutim, ne treba preterivati sa čuvanjem gotovine, upozoravaju stručnjaci. „Gotovina nije osigurana od strane FDIC i ne donosi kamatu“, kaže Melisa Karo, dok Nikole Salivan naglašava da velika količina gotovine može dovesti do impulzivnih kupovina, prenosi CNBC.
Ako odlučite da držite gotovinu kod kuće, budite diskretni i čuvajte je na sigurnom mestu. „Deljenje ovih informacija može vas učiniti metomza krađu“, upozorava MekIon.
Pored toga, sada je pravo vreme da se ponovo pogledaju vaši štedni fondovi. Savetuje se da imate dovoljno za tri do šest meseci osnovnih troškova, a u nesigurnim vremenima čak i devet do 12 meseci. Većina Amerikanaca nije uštedela dovoljno za hitne slučajeve, a mnogi ne bi mogli da pokriju iznos od 1.000 dolara u slučaju nužde.
Ako tek počinjete sa štednjom, „Počnite sa malim iznosom, na primer sa 50 dolara“, i izgradite svoju ušteđevinu kako i koliko vam budžet to dozvoljava.
Glas javnosti /B09S