Glas Javnosti

Kad učenik izmontira fotografije drugarica i nastavnice: Digitalno nasilje u Vranju

Društvo
Autor: Glas javnosti

Na društvenim mrežama su se pre nekoliko dana pojavile fotomontaže nagih tela nekoliko učenica i jedne nastavnice osnovnih škola iz Vranja.

 Šta o tome kaže direktor jedne škole, dokle se s postupkom stiglo i šta ako je dete žrtva digitalnog nasilja

Vranje, mesto na jugu Srbije, poslednjih dana potresa slučaj digitalnog nasilja prema učenicama vranjskih osnovnih škola i jednoj nastavnici.

Na društvenim mrežama su se tokom proteklog vikenda pojavile njihove izmontirane fotografije na kojima su njihova lica na nagim telima.

Slučaj je u Vranju izazvao brojne reakcije, tužilaštvo i policija vode istragu, a škola zbog toga u ponedeljak nije radila.

„Došli smo u subotu do informacije da su neki učenici slali fotografije i postavljali ih na profilima. Odmah smo informaciju prosledili policiji, odmah su uključeni inspektori za visokotehnološki kriminal. U ponedeljak ujutru smo održali sastanak, prikupili smo izjave od oštećenih učenika, kao i od učenika koji su slali fotografije”, govori za „Vreme“, Nenad Stefanović, direktor OŠ „Radoje Domanović“ u Vranju, čije su učenice i nastavnica među žrtvama ovog dela.

Kako dodaje, donet je zaključak o pokretanju disciplinskog postupka.

„Rade se sada planovi pojačanog disciplinskog rada za svakog učenika, kao i planovi podrške za učenike koji su oštećeni. Čekamo sada informaciju iz tužilaštva i policije, pošto oni veštače telefone, da vidimo šta ćemo dalje“, kaže Stefanović.

Reč je o fotografiji sa jednog od takmičenja, na kojima su devojčice i nastavnica, preneli su mediji.

Oglasilo se tim povodom i Više javno tužilaštvo u Vranju, koje je saopštilo da je dežurni tužilac obavešten o slučaju „digitalnog nasilja“ u jednoj od gradskih osnovnih škola.

Detalje o ovom incidentu, Više javno tužilaštvo neće iznositi jer je izvršilac maloletno lice, navedeno je.

„Nemili događaj”

Prema rečima direktora ove škole, tražena je pomoć Centra za socijalni rad, Centra za trijažu iz Beograda, tužilaštva, policije.

„Ovo jeste nemili događaj, ali mi, zaposleni u školama, nemamo mogućnost da sprečimo da deca fotografišu i objavljuju fotografije. To mogu samo roditelji da rade. Nikome nije svejedno. Svi roditelji su u nekoj panici da nije njihovo dete na tim fotografijama“, objašnjava Stefanović.

Kako dodaje, pominje se OŠ Radoje Domanović, „kao da je škola kriva za to“.

„Ne, deca to rade po kućama. Ali mi preduzimamo sve mere“, dodaje sagovornik „Vremena“.

Kada je o merama reč, u školi je održan sastanak, donet je zaključak o pokretanju disciplinskog postupka, a čeka se odluka tužilaštva, kako bi se naredni koraci preduzeli.

Zbog ovog slučaja, u ponedeljak (5. maj) u školi nije bilo nastave.

„Mi smo u ponedeljak stopirali nastavu upravo zbog toga. Nastavnici i deca su bili uznevereni, nismo znali kako da reagujemo. Nastavnica ima veliko iskustvo od tridesetak godina rada u prosveti. Kada je došla u školu i stala ispred kolega, nije mogla da se zaustavi od plača. Najteže je toj deci i roditeljima. Nastavnica je formirana žena, ovo su deca od 13-14 godina”, dodaje Stefanović.

Kako pojašnjava, i dalje nije poznato ko je izvršilac nasilja, ali, kako dodaje, ispitana su dvojica učenika i njihovi roditelji i telefoni su poslati na veštačenje.

Škola je u ponedeljak na društvenim mrežama objavila kratko saopštenje.

Zahtevi roditelja

Oglasili su se i roditelji žrtava digitalnog nasilja u OŠ „Radoje Domanović“.

„Kao što je već poznato, obrađene su i distribuirane fotomontaže koje prikazuju desetak devojčica i jednu nastavnicu iz do sada dve vranjske škole u seksualno sugestivnom i ponižavajućem kontekstu. Ovo nije izolovan incident, već kulminacija ozbiljnog problema koji je izmakao kontroli i zahteva odgovornu, zajedničku reakciju svih škola“, navodi se u saopštenju.

Zbog toga zahtevaju da se Aktiv osnovnih škola grada Vranja javno i jasno izjasni o ovom slučaju kao o digitalnom, psihološkom  i seksualnom nasilju, u skladu sa propisanim definisanjem ovakvih slučajeva, a ne da se događaj ublažava kao „nemili događaj“, da se zauzme jedinstven i nedvosmislen stav o merama koje osnovne škole mogu preduzeti kada je u pitanju zaštita dece i zaposlenih, uzimajući u obzir sve mogućnosti, a ne samo mogućnosti koje su, kako navode, školama „lakše za sprovođenje”.

Oni traže da se svi roditelji, ne samo pogođene porodice, obaveste o postojećim procedurama zaštite dece u slučajevima digitalnog i ostalih nasilja, te da se preispita i pojača digitalnu bezbednost, posebno kada se radi o upotrebi i dostupnosti fotografija učenika sa školskih profila i javnih objava.

„Smatramo da apelovanje na roditelje da „obrate pažnju šta im deca slikaju i dele na socijalnim mrežama“ nije adekvatan odgovor u ovom slučaju, naročito kada se zna da su neke od zloupotrebljenih fotografija preuzete upravo sa zvaničnih školskih profila”, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, ovaj događaj ne sme ostati bez sistemskog odgovora.

„Mi, kao roditelji žrtava, ne tražimo osudu pojedinaca, već odgovorno delovanje koje će sprečiti da se ovako nešto ponovi bilo kojem detetu i bilo kom nastavniku u bilo kojoj školi. Uvereni smo da delimo zajednički cilj: školu koja je bezbedna i dostojanstvena za sve“, stoji u saopštenju.

Šta je digitalno nasilje?

Nasilje na internetu je svaki oblik nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija.

Može se odvijati na društvenim mrežama, aplikacijama za razmenu poruka, gejming platformama i mobilnim telefonima. To je ponašanje koje se ponavlja i čiji je cilj da uplaši, naljuti ili osramoti osobe koje su napadnute.

Primeri digitalnog nasilja su širenje neistina ili objavljivanje sramotnih fotografija nekoga na društvenim mrežama, slanje pretnji preko platforme za razmenu poruka, lažno predstavljanje i slanje neprikladnih poruka drugima u tuđe ime.

„Nasilje uživo i nasilje na internetu se često mogu dešavati uporedo. Međutim, nasilje na internetu ostavlja digitalni zapis koji može da posluži kao dokaz prilikom njegovog zaustavljanja“, navodi se na sajtu Unicefa.

Srbija ima razvijenu platformu za borbu protiv nasilja prema deci Čuvam te, a postoji i besplatna linija za prijavu digitalnog nasilja 19833.


Glas javnosti/V06S  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR