Glas Javnosti

Izložba „Jasenovac trajna opomena“ otvorena u galeriji Radio-televizije Srbije

Društvo
Autor: Glas javnosti

Izložba „Jasenovac trajna opomena” otvorena je u galeriji Radio-televizije Srbije u čast obeležavanja 80. godišnjice proboja poslednjih jasenovačkih logoraša iz jednog od najmonstruoznijih logora smrti u okupiranoj Evropi.

Medicinski materijali, fotografije, plakete, spisi, istorijski dokumenti, muzejski predmeti, samo su deo postavke autora Nikole Radosavljevića koje posetioci imaju priliku da pogledaju do 3. maja.

Svečanom otvaranju prisustvovali su državni sekretar u Ministarstvu kulture Dejan Antić, kustosi izložbe Aleksandra Mišić i Nikola Miloševski, član saveta i stručni savetnik Matematičkog instituta SANU Dejan Vukelić i vršilac dužnosti direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina.


Antić je u ime ministra kulture Nikole Selekovića zahvalio autorima na izložbi i naglasio da se kolektivno sećanje na tragična dešavanja neizbrisivo urezalo u telo srpskog etničkog bića.

„Nema sumnje da su i domaća i svetska javnost saglasni da Jasenovac predstavlja ogledalo ustaških zločina, ali je važno istaći da je uporedo sa masovnom likvidacijom Srba, Jevreja i Roma u Nezavisnoj državi Hrvatskoj vršeno sistematsko razaranje njihovog kulturnog nasleđa u cilju zatiranja nacionalnog identiteta”, izjavio je, između ostalog, Antić, prenosi Tanjug.

Mišić je naglasila da objekat ustaške bolnice, iz koje su sačuvani i izloženi lični predmeti medicinskih radnika, nije izazivao veliku pažnju javnosti iako je bio ključan za vezu zatočenika logora i spoljnog sveta koji se bore protiv ustaškog režima.

„Želim ovako da skrenem pažnju na njihova imena, na njihove likove i na njihovu sudbinu. Njihova unutrašnja borba i žalost ostala je neizrečena i ostaće nam zauvek nepoznanica”, rekla je kustoskinja.

Miloševski je objasnio da postavka na objektivan i naučno utemeljen način prikazuje istorijsko postojanje sistema logora Jasenovac.

„Prilikom rada na ovoj izložbi, moj glavni cilj bio je da pružim skroman doprinos u očuvanju kulture sećanja na naše stradalnike”, rekao je Miloševski, izrazivši zahvalnost Muzeju žrtava genocida, RTS-u, Ministarstvu kulture Srbije i ostalim saradnicima na podršci.

Arbutina je napomenuo da se u okviru Muzeja žrtava genocida svakodnevno radi na čuvanju, prikupljanju i prezentovanju arhivske dokumentarne građe. „Kroz obrazovne aktivnosti utičemo na stvaranje kolektivne svesti, a ova izložba je jedna naša mala pobeda i podsetnik da nećemo zaboraviti stradanje našeg naroda”, kazao je Arbutina.


Vukelić je izrazio zadovoljstvo na prilici da se obrati u ime Likovnog saveta RTS-a istakavši da je Jasenovac „jedan od najvećih stratišta u srpskoj istoriji”.

„Iza predmeta predstavljenih na izložbi kriju se priče ljudi kojima nije data šansa da verbalizuju sav taj užas, agoniju i bol koji su osetili. Kriju se priče onih koji nisu uspeli da dočekaju slobodu kao 117 logoraša da u ranim satima 22. aprila 1945. godine budu oslobođeni iz tog zemaljskog pakla zvanog Jasenovac”, zaključio je Vukelić.



Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR