Prokupčani ni ove godine ne mogu da koriste gradski bazen, jedino kupalište na svojoj teritoriji koje je već nekoliko godina prepušteno zubu vremena, a gradska vlast je odlučila da, umesto u uređenje bazena, izdvoji blizu 25.000 evra za konsultantske usluge kako bi ga u narednom periodu koncesiono izdala privatniku putem javno-privatnog partnerstva. Rok za prijavu zainteresovanih konsultanata je 9. avgust.
Izrada studija opravdanosti koncesije u skladu sa zakonom o javno-privatnom partnerstvu, predloga koncesionog akta, pripremanje dokumentacije za izbor samo su neke od usluga za koje vlast u Prokuplju traži konsultantske savete za bazen i teniske terene i za šta je spremna da izdvoji 2.908.333 dinara bez PDV-a, ili oko 25.000 evra po zvaničnom kursu Narodne banke.
Krajem februara ove godine većina odbornika je na sednici Skupštine glasala za odluku o početku procesa koncesije putem javno-privatnog partnerstva za gradski bazen i teniske terene, a tada je izabran i petočlani stručni tim, ali je ostavljena mogućnost da se angažuje stručni konsultant za realizaciju javno-privatnog partnerstva i tokom izrade potrebne dokumentacije.
Odbornici stranke "Zavetnici" u Prokuplju glasali su protiv pokretanja postupka javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije za upravljanje i održavanje gradskog bazena i teniskih terena u Prokuplju.
– Postavljamo pitanje kako je došlo do toga da se kupalište koje staro preko 50 godina zapusti i uništi. Podsećamo da se u gradu ni jedna koncesiona privatizacija nije pokazala kao ispravna, u poslednje vreme su nam primer za to privatizacije Gradske apoteke, Javnog komunalnog preduzeća Hammeum, Gradske pijace - rekli su tada odbornici “Zavetnika” čija su dva glasa bila jedina protiv odluke koju je usvojila većina, a koju predvodi Srpska napredna stranka.
Tada je rečeno i da će gradska vlast pronaći partnera koji će svojim ulaganjem osposobiti bazen kako bi to ponovo bilo mesto okupljanja za mlade ljude tokom leta, a da je za ulaganje u adaptaciju prema procenama potrebno uložiti oko 25 miliona dinara.
Bazen u Prokuplju već drugu godinu nije u funkciji, pa građanima koji ne mogu ove godine na more preostaju divlja i neuređena, a pre svega nebezbedna kupališta poput Rastovničkog ili Bubličkog jezera, ili dodatni troškovi odlaska na bazene u susednim opštinama, Žitorađi ili Doljevcu gde postoje kompleksi bazena i akva park.
Naprednjaci smatraju da će građanima bazen biti dostupniji i moderniji ako se izda privatniku na korišćenje, a pored naprednjaka odluku su podržali i odbornici SPS-a koji zvanično nisu u vlasti, ali su do sada glasali za sve odluke vladajuće stranke.
Reakcije Prokupčana na odluku da se krene u koncesiju i izdavanje jedinog uređenog kupališta na teritoriji Prokuplja su oprečne, od onih koji smatraju da je to dobro za građane, do nezadovoljstva jer se gotovo svi poslovi i nekadašnja imovina građana izdaje privatniku.
Bazen i teniski tereni su do pre dve godine bili u nadležnost Sportskog centra, a nakon gašenja te ustanove prepušteni su zubu vremena i propadanju, pa već dve godine Prokuplje kao centar Topličkog okruga nema uređeno kupalište.
Pored bazena, likvidacijom Sportskog centra bez nadležnosti je ostala i sportska hala gde je naknadno angažovana privatna agencija, a slična koncesiona sudbina vervatno čeka i odmaralište Beli Kamen za koje još uvek nema rešenja, ali upućeni kažu da će i to biti izdato privatniku, pišu Južne vesti.