Kako smo saznali u Zavodu, rezultati obavljenih ciljanih ispitivanja se očekuju tokom naredne nedelje, međutim to da li će se samo utvrđivati sastav vode i zagađivači na samom slivu u Savu ili će se to ipak obaviti pored fabrika za prečišćavanje otpada iz EU kao što su Jurinisk u Rakovici i Miteko, ili kovnice novca u Topčideru, nije poznato, jer za to trebaju posebne dozvole.
Da li je u Topčiderku ispušteno nešto i gore od kanalizacije videćemo da li će javnost saznati, u svakom slučaju, smrad se smanjio, pa se čini kao da je halabuka u medijima uticala na to. Neprijatni mirisi su i dalje tu ali uobičajeni za taj deo Beograda, budući da je problem dugogodišnji koji je pojačan od kako “NIS” više ne čisti taj deo da bi mu pristali šleperi. Taj postupak je, kako smo nezvanično saznali, prilično skup i ne rešava komplikacije sa slivom koji opet mora da se uređuje bar jednom godišnje. Kada je nivo reka visok podiže se i pritisak u šahtovima koji dignu taj deo, od kojeg glavni grad često zapahne miomiris, karakterističan kada je kišovito doba u pitanju. Što se tiče uginule ribe za koju mi laici sumnjamo da je zbog neke hemije, upućeni kažu da se to dešava i zbog nedostatka kiseonika, sudara tokova, mešanja vode, ali i dizanja mulja sa dna..
-Samo rade besmislena merenja, iako se iz aviona sve vidi, a rešenje nemaju, jer je problem višedecenijski samo to ne smeju da priznaju. Tu se slivaju fekalije iz celog sliva Topčiderke, 31 km, iz septičkih jama i industrijski otpad . Pre dve godine su odnosili zapravo gurali mulj u Savu. Ne postoji rešenje dok se ne napravi sistem za prečišćavanje otpadnih voda što su velike investicije i neće biti skoro. Agencija za zaštitu životne sredine je utvrdila nedostatak kiseonika i veću koncentraciju amonijum nitrata. Cela dolina Topčiderke ispušta fekalne vode dosta divlje gradnje je od Rušnja do Lipovice, Banjice, sve što se desi u Rakovici završi ovde. Nema prirodnog sliva i nema šta da odnese, kaže za Glas Javnosti Dejan Jovanović ispred neformalne grupe građana ”Bitka za Košutnjak” i bivši odbornik SO Rakovica. On je dodao i da će i ovaj problem biti obuhvaćen u tački dnevnog reda koju će kao odluku predložiti odbornicima, a to je sastanak nadležnih Ministarstava i predaja zahteva građana u vezi sa ekološkim temama poput Košutnjaka ali i ovog rukavca.
-Otpad iz EU prerađuju dve fabrike koje niko ne kontroliše, u stvari, kada inspekcija treba da dođe, to im se najavi, pa dan ranije prestaju da rade. Niko ne ispituje šta bacaju u Topčiderku. Tu je i prerada asfaltne baze čija se fabrika nalazi iza kamenoloma kod Komgrapa, imaju proces u kojem ima sumpora. Zatim naselje od Rušnja ka Železniku podignuto na njiva, nova Kaluđerica. Tu su Rakovica i Resnik sa 20 hiljada ljudi, Banjica, Miljakovac, Pariguz bujična brana, gde su na obodu naselja napravili naselje, kad su videli koliko je skup priključak pre 22 godine su sve sproveli u jezero koje je sad preliveno od fekalija a one idu u Topčiderku, kaže Jovanović. Znači Topčiderka je sam vrh ledenog brega?
Zbog svih nabrojanih potencijalnih i sigurnih čini se da gradski zavod za zaštitu zdravlja ima nemoguć posao. Naime, najavili su redovne kontrole i stavljanje ovog poteza u godišnji plan nadzora inspekcije za zaštitu životne sredine. Sve je to lepo, ali da li će pomoći?
2. avgusta 2018. zamenik gradonačelnika Goran Vesić je bio obećao da će do juna 2019. Topčiderka biti izmeštena.
-Izmeštanje korita Topčiderske reke veoma je važan projekat koji je neophodan da bi se pristupilo rekonstrukciji Bulevara partrijarha Pavla, čijim će se proširenjem omogućiti građanima Rakovice povezivanje sa Mostom na Adi, izjavio je tada medijima zamenik gradonačelnika Goran Vesić koji je sa predsednikom opštine Rakovica Vladanom Kocićem bio u vanrednoj inspekciji radova na izmeštanju korita Topčiderske reke, napisali su mediji ali nisu detaljisali o kakvim je radovima tu bila reč. Očigledno neprimetnim budući da se ništa nije rešilo?
(Glas Javnosti)