Rekli bismo, u najmanju ruku – čudna odluka. Valjda je javna higijena još važnija u vreme epidemije? Šta da rade prolaznici kojima zatreba toalet? Kao što znamo, u takvoj situaciji se obično snalaze kako znaju, pa, nažalost, javne toalete često zamenjuju druge javne površine: haustori, podzemni prolazi, manje prometni i manje vidljivi delovi ulica, stepeništa, parkova… I – eto novih izvora zaraze, svakojakih infekcija…
Naravno, tu su i toaleti u kafićima i restoranima kao mogući izlaz iz nezgodne situacije, ali… treba biti njihov gost, naručiti bar neko piće kako bi se steklo pravo i na korišćenje njihovog mokrog čvora. To znači da ona “dva dinara, druže” iz poznate pesme postaju bar “dvesta dinara, druže”. A šta ako niste baš pri parama, a “slučaj” hitan?
Građani sa kojima smo razgovarali misle da zatvaranje tolaeta nije dobra odluka, i da je trebalo da bar nekoliko njih ostane otvoreno. Posebne primedbe imaju na neprijatan miris koji se širi kod, sada takođe zatvorenog, javnog toaleta u podzemnom prolazu kod palate “Albanija”. Hodnik koji vodi do njega, očigledno, sada služi kao javni WC, ali prolaznici sa kojima smo razgovarali kažu da su se neprijatni mirisi iz tog dela podzemnog prolaza širili i ranije, dok je toalet radio.
Obratili smo se Javnom komunalnom preduzeću “Zelenilo – Beograd” koje je zaduženo za održavanje javnih tolaeta u prestonici. Odgovorili su nam mejlom u kome nije direktno odgovoreno na naše pitanje da li su zadovoljni brojem javnih toaleta i time u kakvom su oni stanju. U mejlu se navodi da su “svi javni sanitarni objekti zatvoreni 17. marta ove godine, na osnovu naredbe Gradskog štaba za vanredne situacije grada Beograda, zbog nastale epidemiološke situacije”.
- Za otvaranje toaleta, takođe se očekuje odluka Gradskog štaba za vanredne situacije. Bez obzira na to što su ovi objekti zatvoreni, redovno se vrši njihovo pranje i čišćenje. Takođe, redovno se vrši i provera sanitarne opreme, elektro uređaja i instalacija. Pored radova na održavanju samih objekata, redovno se vrši čišćenje i pranje prilaznih staza, platoa i stepenica koje vode do ovih objekata. JKP ‘’Zelenilo- Beograd’’ održava 20 javnih sanitarnih objekata. Odluka o rekonstrukciji javnih sanitarnih objekata donosi se u odnosu na stepen oštećenosti, utvrđene prioritete i finansijske mogućnosti kojima Grad Beograd raspolaže - kaže se u odgovoru Javnog komunalnog preduzeća „Zelenilo-Beograd“.
Dakle, dok Gradski štab za vanredne situacije ne odluči drugačije, javni toaleti u Beogradu ostaju zatvoreni. A građanima kojima zatreba WC ne preostaje ništa drugo nego da se stisnu… Pa – ko izdrži!
(Glas javnosti)