Rezerve litijum-borata u nalazištu kod Loznice procenjene su, grubo, na 135 miliona tona.
Projekat "Jadar" koji jedna od vodećih rudarskih kompanija Rio Tinto razvija u Srbiji, obuhvata jedno od najznačajnijih svetskih ležišta litijum-borata. Ovo jedinstveno ležište novog litijum-natrijum-borosilikatnog minerala jadarita otkriveno je 2004. godine a kompanija je do sada uložila više od 130 miliona dolara, a prošle godine i dodatnih 200 miliona. Planirana izgradnja rudnika i postrojenja za preradu mogla bi da počne 2021. godine.
-Nakon perioda javne konsultacije (koja nije bila javna, tj. nekolicina je bila obaveštena, a ne sveukupno stanovništvo), plan je konačno usvojen tokom vanrednog stanja zbog KOVID-19 ove godine.
Jadarit je hidroksid-natrijum-litijum-borosilikat i potreban je koktel toksičnih hemikalija kojima bi se preveo u litijum karbonat koji tržište traži. Taj koktel hemikalija će završiti u okolini zagađujući tlo, površinske i podzemne vode, ali i vazduh, koji nam je već prezagađen.
Nepovoljni uticaj rudnika litijuma se proteže i do 200 kilometara od samog rudnika, kako su pokazala iskustva iz sveta. Potrošnja vode za izdvajanje rude je 500 puta veća od same rude. Te vode će biti zagađene, zagađivaće podzemne i površinske vode, a zemljište će podleći erozijama i klizištima, smatra Marija Alimpić iz Udruženja građana za zaštitu Jadra. Oni su objavili i proglas svim žiteljima ovog dela Srbije u kojem poručuju da "naš predivni i bogati region se nalazi pred velikom opasnošću od strahovitog zagađenja i potpunog uništenja i nestajanja zbog otvaranja rudnika" i ističu da ih niko nije konsultovao da li im je uopšte potreban. da je odlučeno bez njih i iza njihovih leđa.
(Glas Javnosti)