Glas Javnosti

„Hotel Jugoslavija” zauvek nestao: Novi Beograd bez kultnog zdanja

Društvo
Autor: Glas javnosti

Radnici na gradilištu kažu da bi sledećeg meseca lokacija trebalo da bude potpuno očišćena kako bi moglo da se krene u drugu fazu – iskopavanje za temelje novog hotela „Ric Karlton” koji će biti sagrađen na istom mestu

Panorama Novog Beograda i Zemuna posle pet i po decenija ostala je bez hotela „Jugoslavija”. Zdanje u Bulevaru Nikole Tesle 3 srušeno je prošle subote, a iza visoke ograde kojom je opasano gradilište vide se brda šuta, armature, betonskih blokova, u šta je teška mehanizacija izdrobila najveće hotelsko zdanje nekadašnje SFRJ na jednoj od najprestižnijih gradskih lokacija.


Na tom mestu bageri se maltene nisu gasili od sredine prošlog novembra. Tada je počelo rušenje osmospratnog objekta uprkos delu javnosti i stručnjacima koji su protestovali i negodovali što se čuveni hotel ruši umesto da bude obnovljen u originalnom stanju jer je „simbol vremena i Novog Beograda i jedinstven u svom oblikovanju i principima modernizma”. Nezadovoljstvo se ogleda i u tome što se cirada, na kojoj je prikazan budući kompleks koji će se na tom mestu zidati: dve kule i između njih novi hotel, postavljena na visoku čeličnu ogradu već nekoliko puta na pojedinim mestima cepa. To potvrđuju majstori koji su i juče imali zadatak da nadomeste ciradu tamo gde je ona pokidana. Radnici koje smo zatekli na gradilištu kažu da bi sledećeg meseca lokacija trebalo da bude potpuno očišćena kako bi moglo da se krene u sledeću, drugu fazu – iskopavanje za temelje novog hotela „Ric Karlton” koji će biti sagrađen na istom mestu.

Buduće zdanje imaće 193 sobe i apartmana, spa centar, zatvoreni bazen... i očekuje se da bude otvoreno 2027. kada počinje specijalizovana međunarodna izložba Ekspo u Surčinskom polju. Ostatak kompleksa – stambena kula od 155 metara (42 sprata) i poslovna visine 149 metara (34 sprata) – treba da bude završen 2028.


U ovaj projekat „Milenijum tim” uložiće više od 400 miliona evra. Njegova kćerka firma, „MV investment”, prošlog proleća kao jedini ponuđač na javnom nadmetanju, za oko 27 miliona evra iz stečaja je kupila preduzeće „Denjub riversajd”, u čijem posedu je bila „Jugoslavija” i postala vlasnik 4,5 hektara pored Dunava. Pre toga „MV investment” inicirao je izmenu planskog dokumenta za taj deo grada kako bi mogao da zida luksuzni stambeno-poslovni kompleks i da ruši objekat koji je izgrađen prema projektu arhitekte Lavoslava Horvata i otvoren 1969. godine.

„Jugoslavija” je privatizovana 2006. i gradnja kula na toj lokaciji bila je želja i prethodnih vlasnika koji usled zamršenih imovinskopravnih odnosa godinama nisu uspevali da obnove postojeći hotel i podignu jedan, a potom i dva visoka objekta kako je to bilo predviđeno ranijim projektima za tu izuzetnu lokaciju. Nijedan od njih, doduše, nije predviđao rušenje hotela.

Do 24. decembra 2011. „Jugoslavija” je bila evidentirana kao dobro pod prethodnom zaštitom, a potom je izbrisano iz te evidencije uz obrazloženje da su u toku NATO bombardovanja naneta velika oštećenja na objektu, da je originalni enterijer delimično uništen i potom promenjen.

U prizemlju nekadašnjeg hotela bio je luster od 40.000 kristala „svarovski”, koji je svojevremeno ušao u Ginisovu knjigu rekorda, i on će, kako je to obećao novi vlasnik, biti vraćen u novi hotel. Luster je bio inspiracija arhitektama iz holandskog biroa „UNStudio” da oblikuju fasadu budućeg hotela.


Drugu znamenitost, skulpturu „Vodeni cvet” vajara Aleksandra Zarina koja je dok je hotel radio bila u zapećku i nevidljiva za njegove goste, „Milenijum tim” je donirao Narodnom muzeju Srbije. Ta umetnička dela i formalno su zaštićena.

Slova sa zgrade starog hotela, odnosno natpis „Hotel Jugoslavija”, „Milenijum tim” poklonio je Muzeju grada Beograda.



Glas Javnosti/ P02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR