Nekoliko godina kasnije mnogi koji su verovali da su je iskoristili zapravo još od nje nemaju koristi. Budžet Republike Srbije, kako čujemo ovih dana u Nišu, nije prema svima ispunio obavezu.
Država je krajem 2019. rešila da spreči poreski jeftinije rešenje kome su tada pribegavale pojedine velike kompanije. Umesto radnika, kojima sleduju puni porez i doprinosi, često su za dobro plaćene usluge angažovali paušalce. I plaćali im samo – uslugu. A paušalci su na kraju podmirivali manji poreski zbir. Osnovna razlika između regularnih i „uslužnih“ preduzetnika paušalaca bila je ta što su drugi radili uglavnom za jednog klijenta.
Da bi te kompanije motivisala da ih uposle kao svoje radnike, država je promenila Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Obećala je da će tokom tri godine svojski podmirivati te troškove.
„Poslodavac koji zasnuje radni odnos sa licem koje se u skladu sa odredbama ovog člana može smatrati kvalifikovanim novozaposlenim, oslobađa se obaveze plaćanja doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje na teret zaposlenog i na teret poslodavca, za zaradu isplaćenu zaključno sa 31. decembrom 2022. godine“, stoji u Zakonu.
Oslobađanje je imalo svoju dinamiku. U prvoj godini primene mere, u 2020. poslodavac je bio oslobođen 100 odsto doprinosa. Naredne godine poslodavac je trebalo da izmiri pet odsto doprinosa, a sve ostalo – budžet. U periodu od 1. janura do 31. decembra 2022. godine država je obećala da će platiti 85 odsto doprinosa za zarade.
Ne tako davno, pre oko godinu, među tada zaposlenima se proširila vest da doprinosi, ipak, nisu uplaćeni. Do istog saznanja došli su i sada radnici nekoliko IT kompanija u Nišu. Kada su proveravali uplaćeni staž, te godine su – prazne.
„Meni su se obratili klijenti, IT kompanije“, kaže za Forbes Srbija advokat Stefan Žikić iz Niša. „Problem imaju njihovi radnici. Ljudi iz IT zajednice su povezani. Proverili su i kod ostalih je problem isti. Uglavnom je reč o dve godine. Država nije platila doprinose za 2021. i 2022. godinu“.
Poslodavci žele da reše problem zaposlenih. Žele da pokrenu postupak da im se upiše staž. Prema Mišljenju Ministarstva finansija iz aprila 2022. godine ovi doprinosi treba da se uplate iz budžeta Srbije. Ali on rešava i pitanje kada se smatraju plaćenim.
„Imajući u vidu navedene zakonske izmene, članom 5. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje izvršena je izmena i dopuna tada važećeg člana 45đ Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Između ostalog, u pogledu momenta od kada se doprinosi za kvalifikovane novozaposlene za koje poslodavac koristi tu olakšicu smatraju plaćenim za potrebe ostvarivanja prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja ˗ tako što je precizirano da se doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje smatraju plaćenim u momentu dospelosti“, stoji u Mišljenju.
Odgovor na dilemu daje i Mišljenje Ministarstva finansija iz februara prošle godine. I to baš po pitanju priznavanja staža.
„Pošto se doprinosi smatraju plaćenim u momentu dospelosti, nema osnova za različito postupanje u vezi sa ostvarivanjem prava i uslovima za ostvarivanje prava za sva zaposlena lica koja su obuhvaćena predmetnim oslobođenjem od plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje“, stoji u ovom Mišljenju. „ Imajući u vidu da se doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje za svrhu ostvarivanja prava po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja smatra plaćenim u momentu dospelosti, mišljenja smo da staž osiguranja treba utvrditi za sva zaposlena lica koja su obuhvaćena predmetnim oslobođenjem. Za sva zaposlena lica po osnovu čije zarade poslodavac ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja doprinosa u skladu sa navedenim odredbama Zakona o doprinosima, nezavisno od okolnosti da li lica u tom trenutku ostvaruju neko od prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja“.
Provera zaposlenih u Nišu nije potvrdila da je u praksi Mišljenje poštovano. Njima staž još nije upisan.
„Prema tom Mišljenju, staž treba da se utvrdi bez obzira na to da li su doprinosi plaćeni ili ne. Pravo na osiguranje radnici stiču u momentu njihove dospelosti. Smatraju da treba utvrditi staž obuhvaćen oslobađanjem bez obzira da li su sredstva isplaćena i bez obzira na to da li se u tom trenutku ostvaruje penzijsko pravo. Znači bez obzira na to da li sad idu u penziju ili ne“.
Advokat je tako od Fonda PIO tražio da nedostajući staž upišu.
„Pojedini zaposleni su išli preko knjigovođa i Poreske uprave. To je pojedinačno moguće i tako rešiti, jer su potrebni precizni podaci za svaku osobu“, kaže Žikić.
Nije sasvim jasno šta je zapelo kod sprovođenja ove državne mere. Procedura je nalagala da Poreska uprava prekontroliše svaku firmu koja je podnosila zahtev. Akteri samo pretpostavljaju da je sasvim moguće da poreznici nisu imali dovoljno kapaciteta da sve isprate.
„Koliko znamo, Poreska uprava je tada započela kontrole. Ali nisu nastavili. Prećutno je postojao dogovor da neće vraćati zapisnike o kontrolama i da će tako ići“, dodaje Žikić.
Forbes Srbija je pojašnjenje tražio i od Fonda PIO. Najpre da li je problema bilo i među korisnicima drugih, sličnih, podsticajnih mera. Kao i da li će i kada upisati staž ovoj grupi zaposlenih. Odgovor, nažalost, nije stigao.
Glas javnosti /F04S