Naime, oni su unajmili studente koji ovih dana vredno slikaju na jednoj od voždovačkih višespratnica lik žene koj aje slavu stekla posthumno.
Milunka Savić rođena je u selu Koprivnica kod Jošaničke Banje, opština Raška. Po objavljenoj mobilizaciji, oktobra 1912, Milunka se prijavila na jednom od mobilizacionih zborišta u Beogradu i registrovala se pod imenom Milun Savić. Pod tim muškim imenom borila se u balkanskim ratovima 1912. i 1913. U to vreme ženama nije bilo dozvoljeno da budu vojnici i učestvuju u borbama. Njen stvarni identitet otkriven je posle ranjavanja, u bici na Bregalnici, 1913.
U Prvom svetskom ratu takođe se prijavila kao dobrovoljac. Bila je borac – bombaš legendarnog "Gvozdenog puka", najelitnijeg Drugog puka Srpske vojske „Knjaz Mihajlo”. U jesen 1915, u Makedoniji, teško je ranjena u glavu i tako povređena sa ostalim borcima povlačila se preko Albanije. Posle nekoliko meseci oporavka vratila se na Solunski front, u svoj puk, gde je učestvovala u bitkama 1916. Posebnu hrabrost pokazala je u bici na Kajmakčalanu, kada je zarobila 23 bugarska vojnika. U balkanskim ratovima i Velikom ratu ranjavana je četiri puta.
Za pokazanu hrabrost i vojničke vrline dobila je brojna odlikovanja: Albansku spomenicu, Orden Karađorđeve zvezde, Orden Svetog Mihajla, Orden Svetog Đorđa, Zlatnu Karađorđevu zvezdu sa mačevima, Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić”… Nosilac je Ordena Legije časti četvrtog i petog reda. Kao jedini strani državljanin i borac u Velikom ratu, odlikovana je francuskim Zlatnim krstom 1914–1918. sa zlatnom palmom. Foto: Glas javnosti
Posle demobilisanja 1920, u činu narednika, radila je u Bosni i Hercegovini. Godine 1922. udala se za Veljka Gligorovića iz Mostara, a 1924. dobili su ćerku Milenu. Usvojili su još troje dece. Kada se razvela, sa decom i sestrom živela je u Stepanovićevu kod Novog Sada. U potrazi za boljim životom sa decom prešla je u Beograd. Na molbu njenih ratnih drugova, zaposlena je 1929. kao pomoćni radnik za održavanje čistoće u Državnoj hipotekarnoj banci u Beogradu, gde je provela najveći deo svog radnog veka.
Francuzi su je između dva rata zvali da se preseli u Francusku i dobije francusku vojnu penziju. Odbila je taj poziv i izabrala da živi i radi u Beogradu i Srbiji. Kraljevina Jugoslavija bi se setila Milunke samo povodom nekih proslava i jubileja na kojima su generali i ministri pričali o njenom junaštvu u ratovima od 1912. do 1918.
Posle Drugog svetskog rata, nova komunistička vlast dodelila joj je penziju, kao znak poštovanja za zasluge u Prvom svetskom ratu i držanje tokom okupacije. Starost je provela u skromnoj, oronuloj kući na Voždovcu, okružena unucima. Skupština grada Beograda dodelila joj je 1972. jednosoban stan u naselju Braće Jerković. Umrla je 5. oktobra 1973. u Beogradu i sahranjena u porodičnoj grobnici na Novom groblju. Njeni posmrtni ostaci preneti su 10. novembra 2013. u Aleju zaslužnih građana na Novom groblju.
Prilikom posete Republici Srbiji, francuski predsednik Emanuel Makron, mimo protokola, tražio je da poseti grob Milunke Savić. Trebalo je, izgleda, da se francuski i srpski predsednik, Emanuel Makron i Aleksandar Vučić, poklone senima srpske heroine iz Prvog svetskog rata pa da shvatimo koliko je ona i danas velika i poštovana u svetu. Foto: Glas javnosti
Američki sajt „Lajstvers” („Listverse”) uvrstio je Milunku Savić na listu deset najvećih žena koje su se borile u nekom od ratova u toku novije istorije. Američka ambasada snimila je spot o Milunki Savić i simbolično podsetila na srpsku heroinu.
Priznanje od naše države Milunka Savić dobila je tek 40 godina posle smrti kada su njeni posmrtni ostaci premešteni u Aleju zaslužnih građana uz najviše državne i vojne počasti.
Tako je nepravda prema Milunki Savić, delimično, posthumno, ispravljena.