Glas Javnosti

DA SU SRBI U EGIPTU NE BI BILO PIRAMIDA! Smećem u Vinči zatrpano važnije arheološko čudo nego u Gizi!

Društvo
Autor:

Zamislite situaciju u kojoj su u Egiptu rešili da naprave deponiju u Gizi i prekriju smećem piramide i Sfingu.

To je jednako onome što se dešava u Vinči gde je još komunistička vlast 1970. odlučila da napravi deponiju za odlaganje smeća.

Oni su bili odlično upućeni da se na tom mestu nalaze ostaci izuzetno stare i bogate civilizacije, ali ih nije bilo briga.

Lokalitet Vinča je počeo da se istražuje još  1908. profesor Beogradskog univerziteta dr Miloje Vasić. Vinča tridesetih godina postaje nalazište čuveno u svetu, a Miloje Vasić je 1932. i 1936. objavio četiri toma monografije „Praistorijska Vinča“.

Vinčanska kultura je bila najnaprednija praistorijska kultura u svetu. Najranija metalurgija bakra u Evropi potiče sa vinčanskog lokaliteta Belovode u istočnoj Srbiji i datira još sa kraja 6. milenijuma pre nove ere. Vinčanska kultura poznavala je napredne tehnologije prerade metala u isto vreme kada i bliskoistočne kulture. Ove rezultate predstavio je međunarodni tim stručnjaka iz oblasti arheoloških nauka iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke i Srbije na svetskom kongresu arheologa, održanim u Vankuveru 2008. godine. Vinčanska kultura se sve do objavljivanja ovih rezultata smatrala uglavnom kulturom kamenog doba.

Poslednjih godina započeti su arheološka iskopavanja na lokalitetu Pločnik gde je 2013. godine otkriven bakarni prsten star 7.000 godina.

Imali su visoku kulturu stanovanja. Njihove kuće su bile velike, sa više soba, izolovane, sa poliranim drvenim podovima i zatvorenim ognjištem. Građene su u nizu, sa uskim prolazima između kuća i bez dvorišta.

U ovoj kolevci evropske mode nosili su se dvodelni laneni kompleti sa V izrezom i dokolenicama. Tkalo se na razbojima i šilo kamenom iglom. Za bojenje se koristio crveni cinabarit sa Avale. Vinčanci su u svojim domovima imali posuđe za svaki dan, kao i ono za specijalne prilike.

Putovanja naših predaka izgledala su neverovatno, od Karpata, gde bi uzimali opsidijan (vulkansko staklo), za ošto sečivo, pa niz Moravu, sve do Egeja, gde bi se menjali za nakit. Bili su zadovoljni svojim životom, jer su umeli da odvoje potrebe od svojih želja. Možda je to razlog zbog kojeg nije bilo ratova više od 2000 godina. U Vinči nikada nisu pronađeni ostaci oružja. Figurine koje predstavljaju simbol njihove kulture su krupnih očiju i raširenih ruku, što jr znak za otvorenost i dobrodošlicu.

Sve ovo su znali i znaju stručnjaci više od 100 godina, ali iz nekog nepoznatog razloga političari to uporno ignorišu. U drugim svetskim metropolama se istorijska nalazišta čuvaju i predstavljaju turističke atrakcije, a kod nas se sistematski zatrpavaju đubretom više od 50 godina. Šta bi bilo koji drugi narod dao da na preiferiji sopstvene prestonice ima centar civilizacije stare više od 7000 godina? Ono što sigurno ne bi to je da naprve deponiju iznad nje.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR