„Baš me zanima ko će dati upotrebnu dozvolu za ovaj vidikovac“, pita se Miloš Kuvekalović, aktivista „Čuvara Kablara“ u svetlu nedavne nesreće koja se desila u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici poginulo 14 osoba, a tri su teško povređene.
„Čuvari Kablara“ od početka upozoravaju da se vidikovac gradi na nebezbednoj lokaciji, odnosno na krečnjačkoj steni, na kojoj postoji i pukotina.
„Na takvu stenu vi stavite staklo i metalnu konstrukciju i dodatno je opteretite“, kaže Kuvekalović.
Trenutno na vidikovcu ne postoji ograda. Video snimak koji je dobio portal N1 pokazuje da su na krajevima vidikovca postavljeni stubići, ali da ograde nema.
Pa ipak, posetioci obilaze ovo mesto, gaze po staklenoj površini i slikaju se.
Portal Ozonpress nedavno je pisao da je dobar deo konstrukcije vidikovca već postavljen, ali da radnika već nekoliko nedelja nema. Ali da ima posetilaca koji šetaju po njemu, iako se radi o gradilištu.
„Po Zakonu o izgradnji Srbije, gradilište se smatra sve dok se ne dobije upotrebna dozvola za objekat, odnosno dobijanjem upotrebne dozvole objekat prestaje da bude pod ingerencijom nadležnog organa odnosno nadležne inspekcije. Iz bezbednosnih razloga, s obzirom da se radi o opasnom terenu, provaliji, litici, trebalo bi da postoji gradilišna ograda, neki video nadzor ili fizičko obezbeđenje da ljudi ne bi dolazili. Moguće je da imamo situaciju i da svi radovi nisu urađeni, primera radi da ograde nisu fiksirane kako treba i da sutradan neko nastrada“, upozorio je tada arhitekta Zvonko Mitrović.
Nakon par dana postavljena je ograda za gradilište, a vraćen je i čuvar. Međutim, nije u potpunosti ograđeno, pa je vidikovcu moguće prići sa drugih strana.
„Osim što je nebezbedan, vidikovac je i neobezbeđen“, kaže Kuvekalović za portal N1.
Za projekat na Kablaru zadužena je Turistička organizacija Čačak. U projekat je država uložila oko 150 miliona dinara – oko 80 miliona dinara uložilo je Ministarstvo turizma i omladine, a ostatak Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
„To je ista ona turistička organizacija koja je zadužena za viseće mostove, za onaj u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, koji se srušio u Zapadnu Moravu“, podsetio je Kuvekalović.
Dve osobe su poginule kada se 13. oktobra 2022. srušio viseći most u Zapadnu Moravu u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, dok je 10 povređeno.
„Turistička organizacija nije preuzela odgovornost za pad tog mosta, ‘napakovali’ su nekom građevinskom inspektoru. Vojin Jakovljević, direktor Turističke organizacije Čačak, to je čovek koji ne zna šta je odgovornost“, ocenio je Kuvekalović.
A i sami radnici, tvrde aktivisti, zabrinuti su za sopstvenu bezbednost.
„Neće moći onako kako su zamislili. Ta stena ne može to da izdrži. Promenilo se 4 – 5 ekipa radnika prošle godine, potom je došla turska ekipa koja je pre više od mesec ili dva napustila posao, jer su zabrinuti za sopstvenu bezbednost“, kazao je Kuvekalović za lokalni portal u aprilu ove godine.
Prema projektu, platforma od višeslojnog stakla imaće površinu od 200 kvadrata, platforme i stepenište od drveta 92 kvadrata, krovna površina sa solarnim panelima nepunih 48 kvadrata i turistička stanica sa elektroblokom 37 kvadratnih metara.
Glas javnosti/N01S