Podsetimo, kako smo ranije pisali građani su se žalili "da im se samo spava, da ne mogu da podignu ruke i noge sa kreveta".
Šta je prolećni umor i koliko trajeŠta je tačno u pitanju pitali smo doktorku Biserku Obradović koja nam je otkrila da se trenutno "susrećemo sa standardnim prolećnim umorom".
- Sad je lepo vreme, danas je prvi dan proleća, toplo je napolju, i sunčano. Umesto da budemo lepo raspoloženi, srećni, razdragani, nas jednostavno vuče krevet, melanholični smo, jednostavno ne podnosimo sebe u ovim cipelama u kojima smo danas. Ovaj fenomen, poznat kao prolećni umor, nije bolest, već stanje koje nastaje usled promene godišnjeg doba i prilagođavanja organizma na nove uslove - govori ona.
Doktorka Obradović nam je rekla koliko će dugo ljudi osećati simptome prolećnog umora.
- Koliko dugo će prolećni umor da traje je pitanje koje se postavlja nama lekarima svakodnevno. Prolećni umor traje u proseku do četiri nedelje, ali to ne znači da ćemo četiri nedelje da se osećamo tako tromo, bezvoljno, dekoncentrisano, letargično, već mi možemo na to i te kako da utičemo - ističe Obradović.
Jedna stvar glavni krivacKako kaže, u pitanju je jedno stanje koje se dešava posle zimskog perioda.
- U toku zime smo jeli hranu koja je bogata ugljenim hidratima, mastima, malo smo dobili u težini, poremetili smo naše hormone u organizmu. U toku zimskog perioda smo imali ishranu koja je manje bogata vitaminom C, B, D. Nije bilo sunca, tako da imamo disbalans tih vitamina, posebno vitamina D - ističe doktorka.
Obradović se osvrnula na to da se u jednom vitaminu može tražiti krivac za prolećni umor.
- Vitamin D je odgovoran za prolećni umor, pored toga što je bitan za gustinu kostiju i za snagu kose. Sada bi trebalo proveriti prvo vitamin D, i naravno gvožđe - ističe ona.
Uz sve to otežavajuća okolnost je i to što je vreme prethodnih dana poludelo načisto i što će i nastaviti da bude tako - taman se naviknemo na preko 20 stepeni, a onda temperatura naglo padne na minus! Danas ćemo iz minusa da skočimo visoko u plus, a onda ćemo imati nove obrte... A sve to dodatno iscrpljuje već oslabljen organizam.
Kako pobediti simptome prolećnog umoraKako kaže, dobro je da se na prolećni umor može uticati, i objasnila je šta je važno da uradimo.
- Sada moramo da povećamo količinu tečnosti koju unosimo, unos svežeg voća i povrća, odnosno unos C i B vitamina. Uz sve to bitno je da imamo i fizičku aktivnost koja naravno mora biti merena u zavisnosti od naših godina. Obavezno je da posle svake fizičke aktivnosti istegnemo mišiće koje smo aktivirali kako bi se lepo oporavili - ističe ona za "Blic".
Prolećni umor možemo savladati na sledeći način:
- Osobe koje osećaju umor često se pitaju da li su prehlađene ili boluju od neke virusne infekcije. Glavna razlika je u tome što infekcije obično prate povišena telesna temperatura i drugi simptomi poput bolova u mišićima i curenja nosa. Ukoliko se umor javlja bez temperature i prolazi nakon odmora, velika je verovatnoća da je u pitanju prolećni umor - ističe ona.
Osim prolećnog umora, sada nastupaju sezonske alergije koje dodatno opterećuju telo.
- Došlo je naglo proleće, a cvetanje biljaka izaziva alergijske reakcije poput zapušenog nosa, otežanog disanja i umora, što može dodatno doprineti osećaju iscrpljenosti. Meteoropate su takođe podložnije tegobama zbog naglih promena temperature i pritiska, što može izazvati glavobolje i migrene - govori ona.
Imajući u vidu da je proleće period kada je vreme promenljivo doktorka savetuje da oprez hroničnim bolesnicima i meteoropatama.
- Ne smemo mešati prolećni umor sa uticajem vremenskih promena na naše zdravlje, na naše raspoloženje, na naše ponašanje. Na prolećni umor svi reaguju, neko manje, neko više, neko kraće, neko duže u zavisnosti od toga kakav način života vodi - kaže nam Obradović.
Ona se osvrnula na to da su sada razlika između jutarnje i dnevne temperature čak i 20 stepeni, te da to ne utiče dobro ni na zdravu osobu, a tek na neku već bolesnu, sa hroničnim tegobama
- Svi ti meteorološki faktori se vrlo brzo menjaju veoma utiču na naše zdravlje, posebno kod meteoropata, ali i hroničnih bolesnika. Može se desiti da naglo pada krvni pritisak kod pojedinih hroničnih bolesnika. To se i kod njih može ispoljiti kroz umor, nervozu - ističe Obradović.
Grip još vladaOna savetuje ljude da sada rade na jačanju imuniteta koji je zbog zimskog perioda znatno oslabljen.
- Još uvek je na vrhuncu svog delovanja i virus gripa kao i drugi adenovirusi koji su u ovom periodu najaktivniji. Tako da moramo jačati imunitet, da što manje unosimo onih toksičnih materija poput energetskih napitaka, zatim što manje kafe - ističe ona.
Dodaje da je najvažnije da budemo odgovorni kada je jedna stvar u pitanju.
- Najvažnije u ovom periodu je da imamo dobar san. Važno je da ispoštujemo svoj organizam i pružimo mu san od 6 do 8 sati. Dobar san je osnov za dobar imunitet, i naravno za manje bore na licu, što je damama bitno - zaključuje doktorka Obradović.
Glas javnosti/B06S