- U ovom momentu se ne razmišlja o testiranju sve dece u svim školama, već o određenom uzorkovanju, kako bi se stekao bolji uvid na koji način se kreće virus u školi. Tome će se definitivno pristupiti, a o kom uzorku i načinu će se tek razgovarati - rekli su za Nova.rs u Ministarstvu prosvete.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić rekao je, naime, jutros da se razmišlja da i Srbija uvede testiranje učenika dva puta nedeljno, kao što se to radi u Nemačkoj.
Ružić je podsetio da je sada predviđeno da ako je 10 odsto odeljenja zaraženo, ceo razred prelazi na onlajn nastavu 10 dana i dodao da je u Nemačkoj taj procenat 20 odsto. Istakao je da situacija u školama nije alarmantna, da za sada nema klastera što nije nemoguće da će da se dogodi ali da vaspitno-obrazovni sistem neće stati.
Za testiranje đaka biće potrebna dozvola roditelja. U Ministarstvu naglašavaju da je cilj svih napora da se omogući da đaci idu na nastavu u školske klupe i da se onlajn nastava svede na minimum.
- Mislim da smo zaista kao obrazovni sistem pokazali da u njemu nema mesta za veću transmisiju virusa i u prethodnoj školskoj godini. Ovu smo krenuli na tradicionalan način, po principu semafora, naravno, biće nijansiran u skladu sa promenama na terenu. Ono što zasigurno ne treba izazivati u javnosti to je da je situacija u školama alarmantna. Brojke skaču i u opštoj populaciji, ali u školama generalno stanje nije uopšte alarmantno, i kada čujete da je 379 odeljenja prebačeno na onlajn, a niko ne pita koliko ih ima, a ima ih 40.000. Kada čujete da je 4.200 učenika zaraženo, to su podaci od prošle srede, izaziva bojazan, ali to je samo 0,54 procenta - rekao je Ružić za Pink.
(Glas javnosti)