“Ne postoji nijedna ustanova na nivou Grada koja bi se bavila njima gde bi im pružala određene pomoći, tretmane, raznorazne aktivnosti gde bi se oni uključivali i pokušali da prevaziđu taj period koji nije beznačajan u njihovom odrastanju. U neretkom broju slučajeva to je uzrok raznoraznog vršnjačkog nasilja i svih onih problema koji oni prouzrokuju”, rekao je nedavno gradonačelnik Šapić.
U odluci Skupštine grada piše da se usluga realizuje kroz osmišljene programe i tretmane i da je potpuno besplatna.
A ko će biti korisnici?Deca i mladi sa problemima u ponašanju, od 7 do 18 godina, u centar mogu biti upućeni na inicijativu roditelja, staratelja ili institucije, a po proceni organa starateljstva.
I Tužilaštvo ili sudovi, u okviru izricanja vaspitnog naloga, mere ili obaveze, moći će da upute decu i mlade od 14 do 21 godinu, stoji u odluci.
Gde će se tačno u Beogradu otvoriti dnevni boravak za decu sa problemima u ponašanju i kada će početi sa radom, od Sekretarijata za socijalnu zaštitu Euronews nije dobio odgovor.
Prof. Tamara Džamonja Ignjatović sa Filozofskog fakulteta i predsednica Društva psihologa Srbije kaže da se decenijama unazad govori o toj vrsti usluga i da je ona postojala do pre pet godina u Beogradu.
“Deca su tu mogla da dobiju adekvatne tretmane i pomoć u prevazilaženju problema. Ta usluga je ugašena. Nije prepoznato u tom trenutku da je ona neophodna kao ključni preventivni metod u prevazilaženju problema u ponašanju”, rekla je Džamonja Ignjatović za Euronews Srbija.
Mnogi se pitaju koja je razlika između Centra za decu i omladinu sa problemima u ponašanju i Zavoda za vaspitanje dece i omladine. Džamonja objašnjava da je razlika velika.
“Zavodske mere predstavljaju krajnju meru sankcija koje se preduzimaju prema deci koja imaju probleme u ponašanju, a koja poprimaju hronificirani tok i predstavljaju teža krivična dela.
Dnevni boravci su, pre svega, preventivnog tipa, kada su u pitanju problemi u ponašanju ili lakša krivična dela, gde je pravo vreme uticati na prevenciju daljeg takvog ponašanja adekvatnim tretmanom. Važno je da se takvo ponašanje promeni, ali i da se odgovori na njihove potrebe, šta je dovelo do takvog ponašanja”, rekla je Džamonja Ignjatović.
Dnevni boravci za decu sa problemima u ponašanju postoje već u Novom Sadu i Kragujevcu, a Džamonja Ignjatović kaže da su pokazali dobre rezultate.
“Deca menjaju ponašanje, uključuju se u zajednicu, među svoje vršnjake”, zaključila je Džamonja Ignjatović.
Glas javnosti /Z01S