Javni izvršitelj dr Vujadin Masnikosa, najbliži je saradnik Bojana Kostića, sadašnjeg predsednika Komore, pozicioniran u Komori javnih izvršitelja kao zamenik predsednika Komore i istovremeno član Izvršnog odbora, nesmetano i dalje obavlja nadležnost javnog izvršitelja i rukovodi Komorom javnih izvršitelja Republike Srbije.
Izvršitelj za koga je Konkursna komisija Mišljenjem broj 740-08-2257/14-0-1 od 31. jula 2014. godine zaključila ,,Imajući u vidu da je kandidat Vujadin Masnikosa, kao član komisije koju formira ministar i kojoj su poverena važna ovlašćenja, propustio da se izuzme i dao sebi za pravo da učestvuje u donošenju odluke koja se neposredno tiče pravnog interesa svog bliskog srodnika, i to u pravnoj stvari koja po svojoj prirodi mora da bude transparentna, onda se više nego osnovno može zaključiti da u obavljanju javnobeležničke delatnosti neće poštovati ne samo etički kodeks, već i imperativne zakonske norme.”
Prema našim saznanjima, bliže se redovni izbori u Komori javnih izvršitelja, jer dosadašnjem rukovodstvu ističe četvorogodišnji mandat. Uvidom u Odluku Izvršnog odbora na sajtu Komore utvrdili smo da se sadašnji predsednik Komore, javni izvršitelj Bojan Kostić, ponovo kandiduje za predsednika Komore, kao i da drugi javni izvršitelji nisu istakli svoju kandidaturu, tako da će on biti i jedini kandidat na izborima za predsednika Komore.
(Odluka Izvršnog odbora KJI br.10/25-60 od 7.2.2025. godine).
Postavlja se pitanje da li će ukoliko bude izabran za predsednika Komore, ponovo za najbližeg saradnika postaviti javnog izvršitelja dr Vujadina Masnikosu, čiji je rad već godinama potvrđen kroz nepotizam, sukobe interesa i nedostojnost pravosudne profesije kojoj je povereno vršenje javnih ovlašćenja?!
Ukoliko bude izabran za predsednika Komore, Bojan Kostić će predložiti sastav “nove vlade Komore”, odnosno Izvršnog odbora, koga pored predsednika i zamenika predsednika Komore čini još sedam javnih izvršitelja, tako da će Kostić predložiti ukupno 8 imena javnih izvršitelja kojima ukazuje poverenje da vladaju Komorom javnih izvršitelja u sledećem mandatu.
Koji javni izvršitelji će biti izbor Bojana Kostića, za sada ostaje otvoreno pitanje. Nadajmo se da njegov izbor pored javnog izvršitelja dr Vujadina Masnikose neće obuhvatiti i ostale javne izvršitelje koji su nakon pozicioniranja na poslovima izvršitelja želeli da prelete u javne beležnike.
Naime, Konursna komisija je istim Mišljenjem, kojim je utvrdila da izvršitelj Vujdin Masnikosa nije dostojan javnog poverenja za obavljanje poslova javnog beležnika zbog nepotizma i sukoba interesa, dala i mišljenje o svim izvršiteljima, koji su bili kandidati za imenovanje za javne beležnike, u vreme kada su već obavljali posao izvršitelja.
Komisija je obrazlažila mišljenje na sledeći način: ,,Na utisak Komisije o kandidatima dosta su uticali i njihovi razlozi zbog kojih su spremni da odustanu od svoje dosadašnje uspešne karijere u pravnoj struci kojom su se bavili i da se preusmere na notarijat.”…….dalje….,, Komisija je dužna da istakne da su u tom segmentu na nju veoma loš utisak ostavili privatni izvršitelji koji su konkurisali za javne beležnike. Profesija privatnog izvršitelja je prilično mlada u Republici Srbiji. Položaj privatnog izvršitelja je veoma sličan položaju javnog beležnika. I u jednom i u drugom slučaju reč je o pravnicima koji su organizaciono nezavisni od države, ali im je povereno vršenje važnih javnih ovlašćenja, koja po svojoj prirodi spadaju u orginarnu nadležnost države. Komisija teško da može da nađe opravdanje za to što neko kome je povereno vršenje važnog pravničkog posla, koji je pri tom veoma finansijski unosan, nakon samo par godina želi sve to da napusti radi bavljenja sličnom profesijom. Od budućih javnih beležnika očekuje se prilična posvećenost razvoju notarske službe u Republici Srbiji. Privatni izvršitelji koji su konkurisali za javne beležnike nisu pokazali takav stepen posvećenosti izvršiteljskoj profesiji, te se ne može osnovano očekivati da će u budućnosti pokazati potreban nivo profesionalne privrženosti prema javnom beležništvu. Ova okolnost nije privatne izvršitelje apriori diskvalifikovala, ali je uzeta u obzir kao negativan poen prilikom vrednovanja utiska koji su ostavili na Komisiju.”
Neka od imena izvršitelja koji su bili kandidati za imenovanje javnih beležnika su Isidora Ranković, Dragana Stojkov (sada Vojvodić), Mihajlo Dragović, Mirjana Dimitrijević, Veljko Raičević i Ivan Mladenović (razrešeni izvršitelj).
Da li će se još neko od upravo tih kandidata izvršitelja pojaviti kao predlog Bojana Kostića ukoliko bude izabran za predsednika Komore, ostaje i dalje otvoreno pitanje, mada prema dosadašnjoj praksi…zašto da ne?!
Na kraju krajeva, imajući u vidu koliku je podršku dobio Bojan Kostić za ponovnu kandidaturu za predsednika Komore javnih izvršitelja, koja iznosi 149 od ukupno 231 javnog izvršitelja, može se postaviti pitanje - da li je Komora javnih izvršitelja postalo privatno preduzeće Bojana Kostića i njemu bliskih saradnika?
Glas javnosti