Glas Javnosti

Trst je naš: SNS eliti 4.275 stanova u Trstu!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Trst, kao simbol nekadašnje povezanosti Jugoslavije sa Italijom, sada se profilisao u središte kontroverzi vezanih za zloupotrebu javnih funkcija i bogatstvo političkih elita Srbije.

Protesti zbog urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je stradalo 14 ljudi, ne samo da su izazvali šok i ogorčenje javnosti, već su otvorili Pandorinu kutiju političke odgovornosti i korupcije u Srbiji. SNS, do juče naizgled stabilna politička tvrđava, našla se pod udarom građana i opozicije, dok su se pojedini njeni funkcioneri povukli u inostranstvo, očigledno pripremajući "sigurne luke" za sebe i svoje porodice.


Damir Zobenica, bivši potpredsednik Skupštine Vojvodine, našao se u centru pažnje nakon što su ga Marinika Tepić i opozicija optužili da je jedan od organizatora incidenata tokom protesta. Njegov odlazak u Trst, gde navodno poseduje luksuznu vilu, postao je simbol bekstva funkcionera SNS-a od političke odgovornosti. Prema nezvaničnim informacijama, pored Zobenice, u Trst se sklonilo još nekoliko visokih funkcionera, među kojima je naveden i bivši ministar građevinarstva Goran Vesić, koji je podneo ostavku nakon tragedije.

Kako "Glas javnosti" saznaje, sve veći broj visokih državnih funkcionera iz Srbije koristi veze sa Italijom za prebacivanje imovine i kupovinu nekretnina. Prema informacijama iz italijanskih izvora, čak 18.000 Srba živi u širem području Trsta, a značajan deo njih su novopečeni bogataši povezani sa poslovima u Srbiji. Prema pouzdanim izvorima Glasa javnosti iz gradske administracije Trsta poslednjih godina građani Srbije postali vlasnici 4.275 stanova i kuća u Trstu, dok su neki, poput Vesića, kupovali vile vredne nekoliko miliona evra.


Opozicija tvrdi da su mnoge nekretnine kupovane sredstvima stečenim korupcijom i zloupotrebom javnih resursa. Marinika Tepić je najavila podnošenje zahteva italijanskim vlastima za istragu o poreklu imovine srpskih funkcionera. Pored toga, otkriveno je da su neki funkcioneri, uključujući i bivše članove SNS-a, prebacivali novac preko mreže ofšor računa i firmi registrovanih u zemljama poput Kipra i Malte.

Dodatni skandal izazvala je informacija da su pojedini funkcioneri koristili diplomatske kontakte kako bi obezbedili prebivalište u Italiji. "Glas javnosti" tvrdi da je jedan od najbližih saradnika Aleksandra Vučića, čije ime još nije javno obelodanjeno, nedavno kupio nekretninu u Veneciji vrednu preko pet miliona evra.

Osim toga, izveštaji ukazuju na to da su pojedine nekretnine formalno registrovane na imena članova porodice funkcionera, uključujući maloletnu decu, čime su pokušali da izbegnu povezivanje imovine sa sopstvenim imenima. Prema rečima pravnih stručnjaka, ovakvi potezi otežavaju dokazivanje korupcije, ali ne isključuju mogućnost da italijanske vlasti pokrenu istragu ukoliko dobiju dovoljne dokaze.

Trst, kao simbol nekadašnje povezanosti Jugoslavije sa Italijom, sada se profilisao u središte kontroverzi vezanih za zloupotrebu javnih funkcija i bogatstvo političkih elita Srbije. Javnost očekuje konkretne odgovore od vlasti, dok opozicija insistira na odgovornosti i povratku imovine za koju se sumnja da je stečena nelegalno. Kako se situacija razvija, jasno je da će pitanje korupcije i političke odgovornosti oblikovati politički pejzaž Srbije u narednim mesecima.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR




od Мене u 30.01.2025 17:52:01 h
     0 
Шта је фора помињањем 100 пута те Маринике Тепић..не желимо ни њу, ни њеног ментора, ни овог актуелног газитеља...
od цака u 29.01.2025 15:47:56 h
     0 
e, zato mi je smanjio od 2014. platu i do 2024. povećao porez na imovinu 5 puta. GOTOV JE !!!!!
od Velečasni u 14.01.2025 16:47:39 h
     0 
Pišete populističkih i neproverene informacije za 4275 stanova. U ovoj našoj državi još niko nije odgovarao za zloupotrebe ovakve vrste od 5 oktobra do danas.